Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa odlučilo je kako neće pokrenuti postupak protiv premijera Andreja Plenkovića, predsjednice Kolinde Grabar Kitarović i ministra obrane Damira Krstičevića.
Povjerenstvo je o slučaju nabave vojnih aviona raspravljalo zbog anonimnih prijava i medijskih napisa o povezanosti bivše firme ministra Krstičeveića s izraelskom firmom koja je sudjelovala u nabavi aviona.
Tvrde da je sve transparentno
"Dobili smo i prijavu protiv ministra, premijera i predsjednice u kojoj stoji da je ministar predložio i na suptilan način prisilio sve sudionike u odlučivanju da se kupe 30 godina stari zrakoplovi kako bi sebi i partnerima priskrbio nepripadajuću dobit”, kazala je na sjednici Povjerenstva predsjednica Nataša Novaković.
Rekla je i kako se ministar Krstičević očitovao o slučaju i naveo kako nije imao vlasnički udio u tvrtkama King ICT, M-San i PP Orahovica. Naveo je i kako je prije nego je postao ministra tražio mišljenje Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa obzirom na svoje prijašnje pozicije. Povjerenstvo je zaključilo da je postupak izbora aviona bio transparentan, a da su prijave protiv premijera i predsjednice bile načelne, bez konkrentih podataka. Stoga smatraju da nije potrebno pokretati postupak protiv spomenutoga trojca.
Pokreće se postupak protiv Pupovca
Povjerenstvo je osim toga predložilo i da se ne pokrene postupak protiv čelnika Mosta Bože Petrova zbog prijave u vezi njegova sudjelovanja na sastancima oko Agrokora. Zaključili su da nema dovoljno elemenata za pokretanje postupka.
No, protiv čelnika SDSS-a Milorada Pupovca postupak će biti pokrenut. Povjerenstvo je razmatralo dvije anonimne prijave prema kojem se Pupovca tereti za mogući sukob interesa jer je Savjet za nacionalne manjine na sjednici u svibnju 2016. dao novac Srpskom narodnom vijeću, a Pupovac je član vijeća. Radi se o iznosu od 3 milijuna kuna. Odlučili su kako će pokrenuti postupak protiv njega.