Ove će se godine po prvi puta u spomen pada Vukovara 18. studeni obilježiti kao državni praznik: Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
Datum koji se pamti
Naime, tog tužnog datuma prije skoro 30 godina JNA je uz pomoć srpskih dobrovoljačkih jedinica ušla u Vukovar nakon višemjesečne opsade. Pri tom su stradali vojnici, ali i nedužni stanovnici Vukovara i okolice.
Također, na današnji se dan prisjećamo i žrtava Škabrnje, mjesta u zadarskom zaleđu u kojemu su ubijene 84 osobe, od čega većinski civili.
U spomen na stradanje Vukovara i njegovih stanovnika u Domovinskom ratu, Hrvatski sabor je još 1999. proglasio 18. studenoga kao Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991., a svake se godine u "Gradu heroju" održava središnja svečanost na kojoj se odaje počast poginulima u njegovoj obrani.
'Ako Vukovar padne...'
Mučne priče iz Vukovara još je onda prenosio novinar Hrvatskog radija Siniša Glavašević. Unatoč, cenzuri kojoj su bile podvrgnute njegove poruke, one su i dan danas svjedoci prošlosti koja je ostavila dubok trag na žitelje Vukovara, ali i na cijelu Hrvatsku.
"Teško je pobrojati sve zločine koje je okupator učinio samo danas, ali ako se istakne napad na najnaseljeniji dio grada, gdje se ovog trenutka nalazi oko 3000 ljudi i gdje se vrši pritisak svim sredstvima, zatim bolnica i brojna skloništa gdje nema nikakvog vojnog razloga za djelovanje, onda je sve jasno. Ako Vukovar padne i ako njegovo stanovništvo izgine u masakru za koji se pouzdano zna da ga neprijatelj sprema, onda zato krivca treba tražiti prvo u Zagrebu, a onda dalje jer odavde su odaslane mnoge poruke na koje nikada nisu stigli odgovori", kazao je Siniša Glavašević u eteru Hrvatskog radija Vukovar.
Svečanost u Vukovaru se, unatoč pandemiji koronavirusa, i ove godine prigodno obilježava, ali ovoga puta uz propisane epidemiološke mjere.