Ni Državno odvjetništvo ni ja ne radimo na daljinski upravljač Banskih dvora, rekla je glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj-Šipek nakon sjednice Antikorupcijskog vijeća u Saboru. Brojne afere, otvorene u zadnje vrijeme, od kojih su neke mediji otvorili, poput afere Kutina, a u kojim su glavni akteri političari, državno odvjetništvo i USKOK i dalje istražuju.
Prije 4 godine, o samo jednoj aferi se govorilo, kada je policija spektakularno ušla u Kulmerove dvore. Od tada je Todorić u jednom postupku oslobođen, no onaj glavni najveći postupak nije ni počeo.
''To nije poraz DORH-a, obrana ima pravo braniti se na način na koji smatra da je to za njega najpovoljnije a pitanje nepotvrđivanja optužnica je dio pitanja koje ćete morati pitati sud'', rekla je Zlata Hrvoj-Šipek, glavna državna odvjetnica.
Od tada nanizale su se brojne afere, sa osumnjičenim političarima, pa se postavilo i pitanje - radi li Državno odvjetništvo jednako kad su osumnjičeni vladajući, ili oporba. U DORH-u tvrde političke opcije im nisu važne.
''DORH i USKOK smo orijentirani isključivo na temelju činjenica i dokaza. To što netko pokušava interpretirati stvari, u to ne ulazimo. Nastojimo se kloniti i osloboditi tih utjecaja, i pokušaja tih utjecaja'', kazala je Hrvoj-Šipek.
Da netko njima upravlja iz Banskih dvora oštro odbijaju.
''Vidite da daljinski upravljač ne postoji…'', rekla je Hrvoj-Šipek.
Izvidi za aferu u Kutini, odnosno zapošljavanje po političkom ključu, koja je u obuhvatila i HDZ-ovog gradonačelnika još traju.
''Obzirom na tajnost izvida hajmo čekati da se sve okonča da pribavimo sve pa da bi mogli izaći u javnost'', izjavila je Vanja Marušić.
Tu je i afera Čakovec, gdje je sada već bivši međimurski župan osumnjičen za zapošljavanje preko veze i primanje mita od 10 tisuća kuna.
''U zadnje vrijeme se vagalo, je li to sitan slučaj, ali uvijek treba vrednovati pozadinu'', rekla je Marušić.
O radu DORH-a i političkoj pristranosti govorilo se na saborskom Antikorupcijskom vijeću. No, odgovore, kažu nisu dobili.
''Osjećam se namagarčeno, cijelo vrijeme kao i građani s ovakvim DORH-om'', kazao je Nikola Grmoja.
''Mislimo da bi DORH i USKOK trebali poboljšati komunikaciju s medijima, ali treba razlikovati te faze kad smiju'', rekao je Damir Habijan, potpredsjednik Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije.
''Sve dok postoji i najmanji tračak sumnje u rad DORH-a i Uskoka mi se u borbi protiv korupcije ne možemo maknuti s mjesta'', rekla je članica Dalija Orešković.
A zato, kaže, treba ojačati Državno odvjetništvo, jer tridesetak dužnosnika ne može riješiti sve veći broj afera.