Lider najuticajnije opozicione stranke u Austriji, Slobodarske partije (FPO) Hajnc-Kristijan Štrahe izjavio je da Srbiji treba jasno reći da posle Hrvatske na duže vreme neće biti prijema novih članica u EU, piše Tanjug.
Govoreći o dogovoru postignutom u dijalogu Beograda i Prištine Štrahe je kazao da je jasno da se već dugo vreme vrši ogroman diplomatski pritisak od strane EU, ali i SAD na Srbiju po tom pitanju. - Pritisak pred dogovor očigledno je bio jako velik. EU je Srbiji dala perspektivu da će, ako prihvati sporazum, doneti odluku o početku prijemnih pregovora. To je, međutim, sve nejasno. Poznato je da posle pristupanja Hrvatske, na duže vreme, neće biti daljih prijema članica. To treba jasno reći, jer je proces pristupanja u proteklom periodu bio, može se reći, i prebrz, pa postoje sada problemi - naglasio je on i dodao da je Srbima obećan datum, iako je perspektiva potpuno nejasna, a to za EU nije obavezujuće.
Sever Kosova kao Južni Tirol
- Treba jasno reći da Rezolucija UN 1244 nikada nije izmenjena. Ako se želi održivo rešenje potrebno je da se i Rusija uključi u razgovore, naravno da se učini i ono što traži SPC, a to je da se referendumom uključe i građani u rešavanje ovog pitanja. Takođe je neophodno da se ispregovara i obezbedi autonomija za sever Kosova, po uzoru na Južni Tirol. Tek tada vidim da će to bitri rešenje koje se može održati. Ukoliko toga nema rešenje neće biti održivo i trajno - uveren je Štrahe.
Dogovor u Briselu je, prema njegovom mišljenju, samo jedan korak, ali nije međunarodno obavezujući sporazum, jer sve dok Rezolucija 1244 postoji to će ostati pravno i međunarodno pravno sporan sporazum.
- Treba uzeti u obzir istoriju Srba na Kosovu i Metohiji, da je više od 150 napada bilo na crkve i manastire, da je bilo zločina i pod međunardonim nadzorom. Razumem da Srbi na severu strahuju da bi mogli biti ostavljeni na cedilu ovim sporazumom. Ne treba zaboraviti da je mnogo Srba proterano i da to nije ušlo u ovak dokument, te je potrebno da se obezbedi da oni mogu da se vrate - podsetio je on.
Štrahe je kazao da je teško pitanje zašto se EU toliko stavila na stranu kosovskih Albanaca, ukazujući da je jedan od faktora što NATO, između ostalih, sa svojom bazom ima geostrateške interese. - Razumem iz istorije Srba njihov strah, jer oni su na svojoj koži osetili kako je biti tlačen 500 godina od Osmanske imperije. Koji narod na planeti je preživeo petovekovno tlačenje? To pokazuje koliko je snažan srpski narod, i koliko je uspeo da sačuva svoj identitet. To je nešto zbog čega imam ogromno poštovanje prema srpskom narodu. Ne postoji puno primera u istoriji ljudstva koji su uspeli da opstanu u takvim uslovima - kazao je on podvukavši da srpski narod je najveći narod na jugoistoku Evrope, i da bez Srba ne može biti održivog i trajnog mira na Balkanu, prenosi Tanjug.
- Zato treba to uzeti u obzir i neophodno je delovati bez pritiska i ucene. Prema mom mišljenju nije se došlo do održivog rešenja, koje bi građani mogli prihvatiti - zaključio je austrijski političar.