Poskupljuju cigarete, mjere protiv pušenja još oštrije?

9.1.2012.
15:31
VOYO logo

Kada je prije četiri godine Ministarstvo zdravstva ublažilo Zakon o zabrani pušenja, danas novi ministar Rajko Ostojić vrlo je glasno isticao kao je on za oštriju verziju tog zakona, a u predizbornoj kampanji najavio je i da će jedan od njegovih glavnih poteza biti potpuna provedba tog zakona. Stoga se sada od njega puno očekuje u tom pogledu.

A da je potreban oštriji zakon tvrdi i predsjednik Hrvatskog pulmološkog društva i liječnik na Klinici za plućne bolesti Jordanovac Neven Miculinić, koji ističe da se protiv pušenja treba boriti poskupljenjem cigareta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlika u cijeni za lijek protiv raka

"Tu su mjeru primijenile skandinavske zemlje i drastično se smanjio broj pušača, pogotovo među mlađom populacijom", kaže Miculinić dodajući da je u toj populaciji najveći porast pušača.

"Osim strožeg zakona, treba raditi na edukaciji i odgoju mladih, koji i dalje smatraju da se rak pluća događa nekom drugom. Tako u razredima od tridesetak učenika samo pet ili šest ih ne puši. U Americi društvo odbacuje pušače i pušenje se smatra nekulturnim", kazao je za Vjesnik Miculinić. No, upozorava da zaštititi treba i nepušače, koji nerijetko obole od raka pluća, primjerice, samo zato što su radili u prostorima koje su dijelili s pušačima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad je riječ o poskupljenju cigareta, Miculinić ističe kako se razlika u cijeni treba uložiti u skupo liječenje oboljelih od raka pluća.

"Kutija lijeka za liječenje raka pluća košta 20.000 kuna, što znači da se godišnje taj iznos penje na 240.000 kuna, a u većini slučajeva liječenje traje oko tri godine, te se dolazi do cifre od 720.000 kuna. Stoga bi oporezivanje cigareta, osim u smanjenju broja pušača, bilo iznimno korisno u pomoći oboljelima", smatra Miculinić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usklađivanje zakona s europskim

Stavove poput njegovog dijeli i dr. sc. Marta Čivljak iz Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar, koja ističe da se pogriješilo što se ublažavalo Zakon o zabrani pušenja. S obzirom na to da će Hrvatska morati uskladiti svoje zakone s europskim, ona vjeruje da je sada pooštravanje zakona logičan slijed. Osim zakona, naglašava liječnica, oboljelima treba ponuditi i grupne terapije, jer je ovisnost o nikotinu bolest poput one o heroinu. A kao odličnu metodu navodi i suzbijanje šverca cigaretama.

Čivljak naglašava da ne postoji šablona kako prestati pušiti te da je to iznimno individualno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Neki izaberu grupne terapije, drugi su skloniji individualnom pristupu, treći se, pak, odlučuju za uzimanje antidepresiva", otkriva liječnica. No, ono što država može napraviti, a što je čest slučaj u drugim zemljama, jest da se flasteri i druga pomoćna sredstava za odvikavanje od pušenja dobivaju na recept.

KSW 94
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo