Shodno porastu energenata, ratu u Ukrajini, ali i drugim razlozima, rastu i cijene poljoprivrednih proizvoda. Kako javlja Dubrovački, očekuje se i poskupljenje cijene neretvanskih mandarina. Jedan proizvođač, Niko Kapović tvrdi kako bi se anulirala poskupljenja u proizvodnji, prosječna cijena mandarina bila bi oko 3,50 kuna.
Neretvanski proizvođači za hrvatske potrebe proizvode petnaestak tisuća tona mandarina, a inače proizvedu još i četiri puta toliko. Taj dio najčešće se izvozi, no s obzirom na rat u Ukrajini, nije poznato ni kako će to sada ići.
Naime, još prije osam godina ograničen je izvoz Rusiji s tadašnjim sankcijama. U ovim uvjetima, Dubrovački piše kako je u ovom trenutku sreća što nije sezona berbe, ali tvrde i kako bi se posljedice rusko-ukrajinskog rata među tamošnjim poljoprivrednicima mogle vidjeti već za desetak dana.
Tada pak na red dolaze prve jagode. Nakon jagoda, početkom ljeta dolazi na red neretvanska lubenica, no ona je više ovisna o turističkoj sezoni nego o ratu.
Inače, prije prvih sankcija Rusija je s neretvanskog područja uvozila više od 20.000 tona mandarina, gotovo trećinu godišnjeg uroda. S druge strane, prošle je godine Hrvatska poljoprivredna komora otvorila nove tokove razmjene s Ukrajinom.
Dogovoren je uvoz međimurskog krumpira, paškog sira, dalmatinskog pršuta, ali i neretvanskih mandarina. Neretvnanski proizvođači stoga se nadaju brzom rješavanju krize u Ukrajini, inače, govore, ne piše im se dobro.