23 su sata. Za dvije 16-godišnjakinje iz priloga noć tek počinje. U klubove već dolaze pod utjecajem alkohola, a podatak koliko popiju ostavlja bez teksta.
"Pa ako smo nas dvije recimo negdje 4 litre pive. Na noć, minimalno. I više", kazale su nam djevojke.
Svi maloljetnici koji pretjeraju s konzumacijom alkohola završe u sobama kao što je ona u Klaićevoj. Tamo im se pruža prva pomoć nakon čega ide daljnja obrada. Na kraju neki idu i do psihijatra.
Na odjelu toksikologije, klinike za dječje bolesti Zagreb, vikendom imaju dva do tri slučaja alkoholne kome.
"Izrazito zapravo teško trovanje. S promilima koji su negdje prosječna vrijednost od dva promila prema više", izjavio je spec. pedijatar u Klinici za dječje bolesti Zagreb Armes Rešić.
Tamo se trijezni od 80 do 100 maloljetnika na godinu, a to je, kažu - tek vrh sante leda jer najveći broj, kako kažu, niti ne vide.
Pravi broj ne znaju ni u policiji.
"Policija to ne evidentira jer građani ne zovu, oni možda i piju na onim mjestima koja nisu na javnim površinama", izjavio je Velimir Tišma, voditelje Službe prevencije PU zagrebačke.
Šokira podatak da se hrvatski tinejdžeri nalaze na trećem mjestu u Europi po ispijanju alkohola. Stručnjaci misle da su zakazali svi.
"Zakazao je sustav, zakazali su roditelji, a jednako tako djeca nemaju dovoljno vještina kako bi se nosili s problemom izlaska van i kod njih je ono uvjerenje da nema zabave bez alkohola", smatra Mirjana Orban, Služba za prevenciju ovisnosti ZJZ Dr. Andrija Štampar.
O ozbiljnosti situacije govori i podatak iz prošle godine da je samo na širem području Zagreba evidEntrirano gotovo 1900 prekršaja konzumacije alkohola i opojnih droga na javnim mjestima. 62 posto više u odnosu na 2014.