Prije 11 dana počeo je njegov posao popisivača - ali zbog problema s aplikacijom kojom popisuje gotovo polovicu vremena nije radio.
"Bio sam nekakvih 5-6 dana na terenu i zatim nakon posljednje nadogradnje sustava sve je prestalo funkcionirati. Nisam više bio na terenu, nisam uspio ispuniti svoje popisivačke obveze koje sam imao dogovorene, žao mi je zbog toga, ali nije do mene nego do sustava", kazao nam je jedan od popisivača.
Neki njegovi kolege sa sličnim problemima popisivanje onda odrađuju i ručno.
"Ako nisu bili spremni za digitalni sustav nisu ni trebali to raditi. Stoji mi nula za neke koje sam popisao, onda drugi dan podaci opet budu dobri, kao da se serveri međusobno igraju ping pong", govori.
Iz Državnog zavoda za statistiku priznaju problemi postoje ali tvrde da sustav nije pao i nije istina da aplikacija ne radi.
"Preko 90 posto popisivača sasvim normalno obavlja svoj posao. Problemi unutar aplikacije koji jesu to je najviše kada imamo prekid sinkronizacije podataka, odnosno kada prilikom sinkronizacije dođe do gubljenja same internetske veze i onda dođe do problema ponovne prijave u aplikaciju", kazao je Damir Plesac, glavni koordinator Popisa 2021.
Tvrtka KING ICT za izradu aplikacije dobila je neto iznos od 3 milijuna kuna. Situaciju prema ugovoru, kažu, ne mogu komentirati. Iz Zavoda uvjeravaju - prvi digitalni popis će do kraja ostati digitalan.
"Popisivači ne popisuju na papir kao što možda netko negdje tvrdi, ja nemam takvih informacija. Može se dogoditi da kad dođu u kućanstvo nešto stave na papir, poslije to stave u aplikaciju. Ali popisivanje na papir to stvarno ne, nije istina", tvrdi Plesac.
Poručuju dinamika popisivanja je dobra, popisano je gotovo 70 posto građana. Uz probleme sa sustavom tu su i građani koji odbijaju otvoriti vrata, koji se ne žele popisati. Popis bi trebao trajati do 17. listopada, zakon dopušta produljenje do 29. ali takva odluka još nije donesena.