'PONAŠALI SMO SE KAO PIJANI BOGATAŠI': /

Kovačić otkrio koliko je HRT platio Crno-bijeli svijet, Montirani proces, Knjazove serije...

Image

Hrvatska radiotelevizija je na svojoj službenoj stranici objavila izvješće bivšeg glavnog ravnatelja Gorana Radmana o nabavi djela od neovisnih proizvođača u 2015.

27.4.2016.
15:01
VOYO logo

Ističući da je bivši ravnatelj programa Saša Runjić, prema uvjetima poslovanja HRT-a, na zahtjev nekog od glavnih urednika programa mogao ovlastiti nadležno HRT-ovo povjerenstvo da "izravno uputi ponudu pojedinim neovisnim proizvođačima", objavljen je i popis izravno ugovorenih programa među kojima je najviše dramskog sadržaja u vrijednosti od 15,06 milijuna kuna.

U programu HRT-a koji je ugovoren na temelju dostavljenih ponuda "točno određenih sadržaja kada za to postoje opravdani poslovni i programski razlozi", ističu se druge sezone dramskih serija "Crno-bijeli svijet" neovisnog proizvođača Interfilma d.o.o Zagreb i "Nemoj nikome reći" Kombinat produkcije. Obje s planiranih dvanaest epizoda i ugovorene vrijednosti od 10,3 odnosno 4,6 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za "Montirani proces" 2,3 milijuna kuna, Knjazu 1,6 milijuna kuna

Od zabavnog sadržaja ističe se četvrta sezona serije "Seoska gozba" u produkciji Drugog plana po cijeni od oko 946.000 kuna za osam epizoda, ali i nedavno ukinuti "Montirani proces" iza kojeg stoji News bar kojem je za 11 epizoda trebalo biti isplaćeno ukupno 2,3 milijuna kuna ili oko 209.000 kuna po planiranoj epizodi.

AUTORI UKINUTE EMISIJE ‘MONTIRANI PROCES’ IZNENAĐENI ODLUKOM HRT-a: ‘Ovo je katastrofa…’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U djelu programa nabavljenom na temelju natječaja i javnih poziva neovisnim proizvođačima, najvrjednija je dramska serija "Novine i posljednji dani" produkcijske kuće Drugi plan ugovorena za 10,86 milijuna kuna ili za čak 905.000 kuna po jednoj od 12 najavljenih epizoda.

Image
Foto: Pixsell, Robert Anić

U dokumentarnoj produkciji neovisnih proizvođača za koju HRT izdvaja ukupno 8,8 milijuna kuna ističu se serije "Hrvatski velikani" u produkciji tvrtke "Sirovina i sinovi" Roberta Knjaza vrijedna 1,6 milijuna kuna, "Manastiri u Hrvatskoj" producentske kuće Artizana vrijedne 1,19 milijuna kuna, ali i dokumentarni film "Tvornice radnicima" tvrtke Manevar za koji je HRT izdvojio 85.000 kuna.

Image
NASTAVAK ČISTKI NA HRT-u, OTKAZALI SURADNJU I SILVANI MENĐUŠIĆ: /

'Ne pravimo se blesavi, znamo zašto je ukinuta moja emisija'

Image
NASTAVAK ČISTKI NA HRT-u, OTKAZALI SURADNJU I SILVANI MENĐUŠIĆ: /

'Ne pravimo se blesavi, znamo zašto je ukinuta moja emisija'

Za dokumentarnu seriju "Stambeno pitanje", producentske kuće Dim, čija je autorica Silvana Menđušić kojoj je HRT nedavno otkazao novinarsku suradnju na HRT4, izdvojeno je 800.000 kuna ili 100.000 kuna po planiranoj epizodi.

Novac se rasipa, a vlastita produkcija stoji neiskorištena

Objava HRT-ove nabave programa od neovisnog proizvođača u posljednjoj godini mandata bivšeg glavnog ravnatelja Radmana uslijedila je nakon nedavnog istupa vršitelja dužnosti glavnog ravnatelja Siniše Kovačića koji je, govoreći o povećanim troškovima, naglasio da su se na HRT-u "ponašali kao pijani bogataši". Kovačić je naglasio i da će HRT poštivati svoju zakonsku obvezu o otkupu djela neovisnih proizvođača, no i istaknuo kako HRT neće ići na štetu svojih unutarnjih resursa koji nisu dovoljno iskorišteni zbog povećanog otkupa vanjske produkcije. Upitan nije li njegov zadatak da ispita odgovornost za, kako je istaknuto, rasipanje novca HRT-ovih pretplatnika, Kovačić je naglasio da se u pitanju nabave tog dijela programa provodi revizija te da će se "sve što ima elemente kaznene odgovornosti uputiti nadležnim institucijama".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: PIXSELL, Boris Šćitar

Bivši ravnatelj Goran Radman

Na neovisne kuće potrošeno 117 % više nego što je zakonom propisano

Prema posljednjem izvješću predstavljenom na sjednici Programskog vijeća, HRT je lani za nabavu sadržaja od neovisnih proizvođača potrošio čak 117 posto više od zakonom propisanog minimuma od 15 posto programskog proračuna HRT-a. Prema riječima predstavnika Produkcije HRT-a Zorana Mihajlovića, HRT je prošle godine raspisao jedan javni poziv za nabavu djela neovisnih proizvođača od kraja veljače do kraja svibnja na koji je stiglo čak 518 ponuda od 137 neovisnih proizvođača u 27 kategorija što je bio jedan od najvećih odaziva.

Najviše je novca utrošeno na nabavu djela dramskog sadržaja, zatim dokumentarnih, zabavnih, a najmanje za znanstveni i obrazovni program.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo