šuška se /

Politico ističe Plenkovića i Grabar-Kitarović kao kandidate za šefa EK, evo koje su njihove prednosti

Image
Foto: Josip Regovic/PIXSELL

Politico kao Plenkovićeve pozitivne strane navodi to da ima diplomatskog iskustva, da je bio europarlamentarac

25.6.2019.
13:41
Josip Regovic/PIXSELL
VOYO logo

Nakon što je belgijski Le Soir spomenuo da bi premijer Andrej Plenković i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović mogli zasjesti na čelo Europske komisije, njihova imena spominje i ugladni Politico.

Kako piše Politico, službeno europski desni centar stoji uz Manfreda Webera iako se njemu protivi francuski predsjednik Emanuel Macron i drugi EU lideri. Iako Weber nije u potpunosti bez šanse, čelnici Europske pučke stranke moraju pronaći rezervnog kandidata ako žele zadržati mjesto predsjednika EK koje trenutno drži Jean-Claude Juncker.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

VEZANE VIJESTI

Politico navodi da bi Weberova potencijalna alternacija mogli biti Michel Barnier (pregovarač Europske unije za pitanje Brexita), Alexander Stubb (potpredsjednik Europske investicijske banke), Kristalina Georgijeva (direktorica Svjetske banke), Christine Lagarde (upraviteljica Međunarodnog monetarnog fonda), Leo Varadkar (premijer Irske), Peter Altmaier (njemački ministar gospodarstva), Andrej Plenković (hrvatski premijer), Kolinda Grabar-Kitarović (predsjednica Republike Hrvatske) i Donald Tusk (predsjednik Europskog vijeća).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Politico kao Plenkovićeve pozitivne strane navodi to da ima diplomatskog iskustva, da je bio europarlamentarac te da je odigrao ključnu ulogu u ulasku Hrvatske u Europsku uniju. Plenković je na glasu kao miljenik Europske pučke stranke i kao bliska osoba moćnog Martina Selmayra, trenutnog glavnog tajnika Europske komisije. Politico tezu da Plenković unutar Pučana kotira visoko argumentira činjenicom da je njemačka kancelarka Angela Merkel tijekom kampanje za EU izbore od stranih zemalja posjetila jedino Hrvatsku.

Što se tiče Grabar-Kitarović, Politico drži da joj u prilog ide to što bi se njezinim izborom osigurao geografski i spolni balans među vodstvom Europske unije. Također, kao plusevi broje joj se uloga koju je odigrala na hrvatskom putu do članstva u Europskoj uniji, obnašanje dužnosti ministrice vanjskih poslova, diplomatska karijera te posao pomoćnice glavnog tajnika NATO-a za javnu diplomaciju, piše Jutarnji list.

I Plenkoviću i Grabar-Kitarović kao minusi navode se činjenice da Hrvatska nije ni u eurozoni ni u Schengenu. Plenkovićev minus je i to što je službeno rekao da nije zainteresiran za mjesto predsjednika EK-a, dok se Grabar-Kitarović spočitava to što je viđena kao popularna među pripadnicima desnog krila HDZ-a, što će joj otežati skupljanje potrebnog broja glasova u Europskom parlamentu da je se izabere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Otkucaji srca
NOVA SERIJA
VOYO logo