U tri dana na jugu Hrvatske, već su imali dvije intervencije. Hitna helikopterska medicinska služba u Dubrovačko - neretvanskoj županiji sada je dostupna tijekom cijele godine, a ne samo ljeti kako je to godinama bio slučaj.
Kako izgleda njihov dan, odlazak i zbrinjavanje pacijenta pokazali su pred kamerama.
Unutar 4 minute, ova ekipa spremna je za uzlijetanje. Hitna helikopterska medicinska pomoć odlazi na mjesto nesreće i pomaže pacijentima.
"Dolazimo na mjesto slijetanja tamo preuzimamo pacijenta od zemaljskog tima. Pacijenta također tijekom transporta pratimo, pratimo njegove vitalne znakove", kaže medicinski tehničar hitne medicine Damir Važanić.
Ovisno o indikacijama, pacijente se prevozi u najbližu bolnicu u Splitu ili Dubrovniku
Za upravljanje helikopterom potrebno je više od tisuću sati leta jer samo iskusni piloti mogu sletjeti tamo gdje letjelicama nije mjesto.
"Na Mljetu recimo skoro nemamo pa uopće teren za sletjeti, nego slijećemo na pristanište, je li , na mol", kaže pilot Zrakoplovne jedinice MUP-a Alen Sambolec.
Damir i Alen lete nad Dubrovačko neretvanskom županijom već 5 sezona za redom, a od ove godine helikopter će pacijentima osim u ljetnim mjesecima biti dostupan svih 365 dana.
"Naša županija ima dijelova koji nikako niti približno ne mogu postići Zlatni sat u medicini, dakle da unutar jednog sata dođu do medicinske ustanove koja će im pružiti odgovarajuću medicinsku pomoć", kaže župan dubrovačko-neretvanski Nikola Dobroslavić.
Na jugu Hrvatske su od vikenda, a već su morali dvaput uzletjeti.
"Jedna je bila na poluotoku Pelješcu u Janjini i jedna je bila u Metkoviću u dolini Neretve, radilo se o jednom srčanom bolesniku i o jednoj ozljedi ruke teškoj", kaže ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije Luka Lulić.
Iako je idealna pozicija za heliodrom bliže Neretvi, trenutno su stacionirani u Zračnoj luci Dubrovnik
"Znači treba napraviti bazu u Opuzenu, mi svi mislimo da bi tamo trebala biti, ali to treba napraviti kao bazu. U ovom času bilo je puno važnije da se dođe cjelogodišnje da se zbrinjavaju pacijenti nego da čekamo da se napravi baza pa da idemo tamo mislim da je to sasvim logično", kaže ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu Maja Grba-Bujević.
Osim pilota i aviomehaničara i medicinsko osoblje mora proći edukaciju za let . Za sada je raspoloživo 28 medicinskih tehničara i sestara, te 24-ero liječnika.
"Prvo se morate prilagoditi na let, turbulencije. Ne možete puno činiti to je malo nezahvalno za liječnika koji voli svoju struku stojite tu ovako vezani, pacijent isto vezan. Ono što ste učinili prije leta to je to", kaže liječnik hitne medicine Marko Moretti.
Njihov posao je spasiti živote i unutar standarda 'zlatnog sata' prevesti ih u bolnicu. Sreća bi prava bila, kad ne bi imali puno posla. Ali svi kažu, dobro je da su tu.