Nakon što je Nacionalni stožer civilne zaštite proširio popis bitnih epidemioloških mjera za područje Varaždinske županije, Udruga Glas poduzetnika najavila je mirno okupljanje ispred sportskog centra TTS u Varaždinu u petak oko 18 sati. Okupljaju se kako bi dali podršku vlasnici TTS-a koja se usprotivila novim mjerama.
"U Varaždinskoj županiji donose se rigorozne epidemiološke mjere, zatvaraju se objekti, ograničava se rad. UGP smatra kako je sasvim logično da se, u tom slučaju, nadoknadi poduzetnicima šteta nastala zatvaranjem. Danas će se održati okupljanje u 18 sati ispred TTS sportskog centra kojim ćemo podržati našu članicu, ali i sve ostale djelatnosti kojima je onemogućen rad prema prijedlogu Stožera civilne zaštite Varaždinske županije. "Naime, od subote 7. studenog, u Varaždinskoj županiji uvode se najstrože mjere u Hrvatskoj. Namjerava se zabraniti rad sportskim dvoranama, a rad ugostiteljskih objekata ograničava se do 22 sata", navode iz Glasa poduzetnika u priopćenju te dodaju da je navedenim mjerama potpuno zabranjen rad cjelokupne event industrije, sportski događaji te su onemogućene svadbe.
'Nepotrebna represija'
Nove mjere smatraju "nepotrebnom represijom", ali dodaju kako ne pozivaju na kršenje mjera i neposluh. Smatraju "da oni koji onemogućavaju rad poduzetnicima koji se pridržavaju svih epidemioloških mjera moraju tu štetu i nadoknaditi. Tražimo od Stožera civilne zaštite Varaždinske županije, kao i od Nacionalnog stožera civilne zaštite da hitno ukinu donesene mjere te da postave epidemiološke mjere koje su racionalne i provedive kako bi im se omogućio rad."
Predložili su uvođenje austrijskog ili njemačkog modela, jer su te zemlje poduzetnicia pokrile troškove zatvaranja. Proveli su i anketu, po kojoj su njihovi članovi zaključili kako bi država trebala pokriti 70 do 80 posto prošlogodišnjih prihoda, ako im onemogući rad.
Postoje prihvatljivi modeli
"Tražimo da stožer odbaci dovedenu mjeru o zatvaranju sportskih dvorana i centara te da prihvati predložene dodatne epidemiološke mjere kako bi se sačuvalo zdravlje djelatnika i posjetitelja. U slučaju zatvaranja, očekujemo da primjene modele iz Njemačke, Austrije i Francuske koji plaćaju štetu svojim poduzetnicima. Stav UGP-a je jasan: Država mora preuzeti odgovornost za mjere stožera i ako u potpunosti zaustavi rad poduzetnika istom mora isplatiti obeštećenje", rekao je Darko Molnar, voditelj regionalnog ureda Varaždin.
Dodaju i da su kontaktirali nadležna ministarstva, ali ni iz jednog nisu dobili odgovor. "Navodimo i da smo u nekoliko navrata slali nadležnim ministarstvima dopise u kojima smo ih molili da prilagode mjere trenutačnoj situaciji. Ovaj tjedan smo poslali dopis Ministarstvu zdravstva, Ministarstvu financija, Nacionalnom stožeru civilne zaštite i Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo u kojemu smo ih zamolili da se fitness centri, sportski objekti i teretane izuzmu iz potencijalnog lockdowna. Naveli smo znanstvena istraživanja koja su pokazala da je tjelesna aktivnost ključ obrane organizma te smo naveli primjere Velike Britanije i Njemačke koje su puno bolje pristupile rješavanju ovog problema. Međutim, nismo dobili odgovore kao ni poziv na suradnju i dijalog", zaključuju iz Udruge Glas poduzetnika.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.