Kamion čistoće prošao je Zagrebačkom ulicom i odvezao dio plastike. Međutim, oko njega se nalazi hrpa plastike koja se gomilala dva tjedna dok je kontejner bio pretrpan.
"Više od dva tjedna je bilo zatrpano. Jeste bili ljuti zbog toga? Naravno, to ne izgleda nikako i to je leglo za kojekakve gmizavce i svašta", kaže Nada Mišulin.
Razlog je jednostavan, ali i bizaran - prije tri tjedna su istekli ugovori koje je Grad imao s tvrtkama koje zbrinjavaju plastični otpad, a nove nisu bili potpisali. Mnogi kažu nedopustivo je da se glavni grad toliko dugo guši u plastici.
"Ne radi se o tjednima, radi se o godinama. Zagreb uporno ignorira razvoj sustava odvojenom prikupljanja i mi imamo situaciju da građani odvajaju, participiraju u tom zajedničkom poslu, no sustav komunalni kaska i ne zna šta će s tim. Razlog je u tome da nema infrastruktute koja je potrebnam, a to su sortirnice" kaže Slaven Dobrović (MOST), bivši ministar zaštite okoliša.
"Naš gradonačelnik puno radije od skupljanja otpada skuplja otpadnike po hrvatskom saboru i ne bavi se svojim bazičnim poslom. Sad je problem riješen, Čistoća će odvoziti, no što će biti za mjesec dana? Što će biti za dva mjeseca? Problem će se ponovno pojaviti", kaže Anka Mrak Taritaš.
Građani mogu nastaviti s razvrstavanjem jer kamioni konačno odvoze plastiku na odlagališta koncesionara koji su pobijedili na natječaju. Plastika sa zapadnog dijela grada, poput ove s Rudeša, odvozi se na Jankomir na odlagalište tvrtke Cezar, u vlasništvu Petra Pripuza, dok plastika iz centra i istočnog dijela grada odlazi na odlagalište Reoma grupe, gdje je trenutačno vrlo prometno.
Za razliku od recimo starog papira koji je tražen i vrlo isplativ, plastika globalno predstavlja problem i nije baš željena roba. Pa je Čistoća nakon tri tjedna nereda potpisala nove anekse ugovora s istim tvrtkama koje su je otkupljivale, i to po istim cijenama.
"Aneks ugovora je potpisan sa Čistoćom grada Zagreba. Aneks je definiran na količine koje smo mi dužni preuzimati. Uvjeti nisu promijenjeni, te su uvjeti isti kao što je potpisan postojeći ugovor. Mi ćemo i dalje preuzimati plastiku, te se plastika šalje dalje na obradu", kaže Fatmir Ademi, direktor Reoma grupe.
Iako kamioni neprestano voze, ne mogu tako brzo riješiti problem
koji se gomilao tjednima. Još je mnogo spremnika u gradu
pretrpano i pred radnicima Čistoće duga je noć.