Dan pobjede slavio se diljem Hrvatske. U nekim gradovima organizirano - u drugima, poput glavnog grada, u privatnom aranžmanu! I dok je za velik broj građana bio neradan dan pečenjare su radile punom parom.
Sa samo 22 godine Šimun Sinovčić je branio zemlju kao pripadnik 6. domobranske pukovnije Split. I zato je za njega ovo poseban dan.
"To je jedan od najvećih dana od 365 dana u godini za mene. Fenomenalan, pobjednički. Strašno pobjednički. Tako da sam jako ponosan na svoju pukovniju i na dečke koji su bili skupa sa mnom", kaže.
Pa će ovaj poseban dan i posebno proslaviti. "Sad idemo na janjetinu, a poslije toga i na proslavu, feštu", govori.
I nije jedini. U pečenjari danas pune ruke posla. Marko Kovač, vlasnik pečenjare kaže: "Bogu dragom hvala i našim braniteljima koji su nam doprinijeli ovom svemu da možemo uopće slaviti ovakve dane. Tako da ljudi slave, naručuju odojke, janjce najviše".
Od sjevera pa do juga s terasa i prozora domova vijore se hrvatske zastave. Isti prizori na zagrebačkim, osječkim i pulskim ulicama. Nekoliko desetaka metara duga zastava preko cijele zgrade splitske uprave, zvoniku sv. Duje i duž cijele rive. Zastavama je ukrašena i povijesna jezgra Dubrovnika, a pred crkvom sv. Vlahe posljednje pripreme za večerašnji koncert. U Petrinji Dan pobjede obilježen mimohodom do spomen obilježja pukovniku Predragu Matanoviću i suborcima.
Veseli se i gospodin Zlatko Eles koji je zastavicom ukrasio svoj 30 godina star jugić.
"Puno znači. Znači to što meni kola hrvatska krv i kad je ta Oluja ja se uzbudim. Od sreće, zadovoljstva i hvala dragom Bogu da mogu to sve doživjeti i da mogu to prezentirati i učiti mlade", kaže.
A što se tiče slavlja, najprije radno, poslije se nazdravlja.