PLIN ĆE POSKUPJETI, ALI NE ZA 23% KAKO JE NAJAVLJENO: /

Država ne može regulirati cijenu jer MOL želi zaraditi

Image

U ponedeljak bi nam trebalo biti poznat odgovor na pitanje koje zanima preko pola milijuna obitelji u Hrvatskoj koje se griju na plin - koja će biti nova cijena.

26.2.2017.
20:55
VOYO logo

Neslužbeno, cijena će biti veća ali ipak ne za 23%, što je trebala biti gornja granica poskupljenja.

Image
CIJENA PLINA SIGURNO RASTE: /

Od 1. travnja plaćat ćemo 670 kuna više?

Image
CIJENA PLINA SIGURNO RASTE: /

Od 1. travnja plaćat ćemo 670 kuna više?

"Ja vjerujem da neće biti u konačnici cijena biti veća 23% za kućanstva i vjerujem da će kućanstva ići oko 12 ili 13% gore", izjavio je Nenad Kurtović, stručnjak za energetsko certificiranje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još nije poznato hoće li cijena rasti 12, 13 ili još više posto, no iz Vlade se neslužbeno saznaje da sigurno neće biti 23%, javlja RTL.

Premijer Andrej Plenković u subotu je rekao kako su "paušalne ocjene o nekom poskupljenju koje je neminovno preuranjene".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Građane nitko nije ništa obavijestio

Očito se jako zakasnilo s informiranjem građana.

"Dakle to se svjesno prešućivalo upravo zbog toga da se ne dobije negativna reakcija javnosti od koje se očekuje potpora. Da. To će biti udar, sasvim sigurno da, možda će se ponovno pojaviti i neki lovci u mutnom koji će probati iskoristiti ova poskupljenja i više nego što bi trebali", smatra Krešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata.

Image
Foto: Pixsell, Marijan Susenj

INA-ino postrojenje za vađenje plina Centralna plinska stanica Molve.

Mnogima nije jasno zašto uopće mora doći do poskupljenja, jer tri četvrtine ukupne proizvodnje plina koriste veliki industrijski pogoni, dok 602 tisuće kućanstava koja su spojena na plin potroše svega 25%. S druge strane, iz domaćih se plinskih bušotina proizvede čak 50% plina, odnosno dvostruko više nego što potroše sva kućanstva. Zato mnogima nije jasno zašto država ne može regulirati cijenu.

"Taj plin se crpi u Hrvatskoj, ali taj plin je u vlasništvu tvrtke koja je otkupila pravo na korištenje tog plina i ona se dovodi u situaciju da može slobodno formirati tu cijenu", rekao je Kurtović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što znači da taj plin uopće nije hrvatski, već je vlasništvo INA-e, koja je opet u vlasništvu MOL-a, koji želi zarađivati. Kako to ne može dokle god je Vlada držala fiksnu cijenu plina po kojoj INA prodaje HEP-u, Mađari su godinama u Bruxellesu vršili pritisak da takvo reguliranje više nije dopustivo, te na kraju i uspjeli.

Oporba i vladajući po starom

Iz oporbe sada prozivaju vladu da se trebala bolje pripremiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Oni su potpuno bez ideje i ovo je vrlo jedna krizna situacija, građani nemaju pojma što čine i oni se doveli sami sebe u u jednu lose-lose situaciju", izjavio je Ivan Vrdoljak, bivši ministar gospodarstva.

S druge strane, ova Vlada krivi upravo Vrdoljaka da nije bolje branio hrvatske interese u Bruxellesu dok je to mogao i objašnjavaju da će baš zbog toga sutra oni morati dići cijenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo