Prigodnim programom u Spomen-području Jasenovac u nedjelju je održana službena komemoracija žrtvama ustaškoga koncentracijskog logora, pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, u spomen na 22. travnja 1945. i proboj 600 logoraša, od kojih je preživjelo njih stotinjak.
Iako je današnja komemoracija protekla bez političkih govora, premijer Andrej Plenković nakratko se obratio medijima te poručio kako je danas došao u Jasenovac kako bi "žrtvama ustaškog logora Jasenovac i njihovim obiteljima još jednom izrazio pijetet i snažno osudio zločinački režim u kojem su stradali Židovi, Romi, antifašisti..."
"Vlada Republike Hrvatske jasno osuđuje ustaške zločine i svojim djelovanjem se jasno odredila prema totalitarističkim režimima te raditi na kulturi pomirbe", kazao je Plenković.
Komentirao je zbog čega i u Jasenovcu postoje dvije odvojene kolone, odnosno zbog čega su ove godine u Jasenovcu bile čak tri kolone. "Što se tiče Vlade, mislimo da smo napravili jasne iskorake, zajedno sa SNV-om i antifašistima želimo unaprijediti dijalog i doći u situaciju da ovdje bude jedna komemoracija, to žrtve zaslužuju", kazao je Plenković.
Osvrnuo se i na jučerašnje izjave zastupnika Milorada Pupovca koji je izjavio da neće na državu komemoraciju "zbog politike zaborava."
"Mi prije svega vodimo dijalog, Pupovac je član parlamentarne većine, pokušat ćemo učiniti sve da ne bude više komemoracija, to nije dobro za društvo. S naše strane radimo sve da se podjele pokušaju premostiti. Što se tiče Vlade, mislimo da smo napravili jasne iskorake, zajedno sa SNV-om i antifašistima želimo unaprijediti dijalog i doći u situaciju da ovdje bude jedna komemoracija, to žrtve zaslužuju", kazao je Plenković.
>> Pupovac: 'Ne možemo doći na zajedničku komemoraciju zbog države politike nijekanja i zaborava'
Upitan je li predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, koja je u Jasenovcu bila u petak, pridonijela tim podjelama, Plenković je kazao kako je ona sama može protumačiti svoje poteze.
Komemoracija u povodu 73. godine proboja logoraša održana je u znak sjećanja na žrtve jasenovačkog logora, kao i preživjele zatočenice i zatočenike logora, koji je od kolovoza 1941. do 22. travnja 1945. bio ustaški logor smrti, u kojem su ubijani muškarci, žene i djeca zbog svoje vjerske, nacionalne ili ideološke pripadnosti.
Komemoraciji kod Kamenog cvijeta prisustvovali su predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, predsjednik Vlade Andrej Plenković, Ivan Zvonimir Čičak izaslanik predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović koji su položili zajednički vijenac za žrtve u ime Predsjednice Republike, Hrvatskog sabora i Vlade.
Komemoraciji su, uz ostale nazočili i potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornoga uređenja Predrag Štromar, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković, ministrica regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Gabrijela Žalac, ministar uprave Lovro Kuščević, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved i ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek, načelnik Glavnog stožera RH general zbora Mirko Šundov, saborski zastupnici, izaslanstva veleposlanstava u RH te preživjeli logoraš Mile Vukmirović koji je, zajedno s kćeri preživjelog logoraša Brankom Nešić, položio vijenac za sve žrtve toga ustaškog logora.
Na popisu žrtava jasenovačkog logora je 83.145 imena, među kojima 39.570 muškaraca, 23.474 žene te 20.101 dijete do četrnaest godina. U više do 1300 dana postojanja ustaškog logora Jasenovac, najviše je stradalo Srba, Roma, Židova i Hrvata.
PROČITAJTE VIŠE:
>> Komemoracija u Jasenovcu bez govora, ali i predstavnika manjina
>> VIDEO Čičak: 'Predsjednica Grabar-Kitarović želi zajedničku i jednu komemoraciju'