Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković komentirao je danas u Bruxellesu izjavu predsjednika Zorana Milanovića da se ne bi trebao sastati s američkim državnim tajnikom Mikeom Pompeom budući da je u SAD-u u tijeku predizborno razdoblje te da nam Pompeo navodno dolazi uvaliti borbene avione F-16.
"Ne znam, nisam čuo njegovu izjavu jer sam jutros bio na sastancima. Pompeo je na turneji u EU, dolazi u Hrvatsku, bio je i u Italiji, na redu je i Grčka... to je normalan dijalog. Što se tiče nabave borbenih aviona podsjećam da smo ponudili Uredu predsjednika da delegiraju svojeg predstavnika u Povjerenstvo za odabir borbenog aviona. On je odbio sudjelovati pa tako doživljavam bilo koji njegov komentar na tu temu", rekao je Plenković.
'Sjajne izjave'
Vezano za Milanovićevu tvrdnju da bi trebalo birati samo ponude članica NATO-a, SAD-a i Francuske, Plenković je ironično komentirao: 'Ja mislim da su to sjajne izjave". Što se tiče Milanovićeve izjave o karanteni kao "tlapnji", premijer je rekao novinarima da to sve pitaju predsjednika. "Još jedna u nizu sjajnih izjava", dodao je.
Govoreći o politici prema BiH, Plenković tvrdi da razumijem da je Milanović angažiran na vanjskom političkom planu jer je to u njegovoj nadležnosti. "Što se tiče angažmana Vlade mi smo to radili i do zadnjih dvije ili tri izjave predsjednika. Stav Vlade je tu i više nego jasan i moramo se vratiti duhu i slovu Daytonskog i Pariškog mirovnog sporazuma. Činjenica je da od 2006. godine Bošnjaci biraju Hrvatima njihovoga člana Predsjedništva BiH i tako imamo takozvano nelegitimno predstavništvo", rekao je.
Nije imao dodatan komentar na Milanovićevu izjavu u kojoj je zastupnice Marijanu Puljak i Daliju Orešković nazvao "samodopadnim narikačama". "Nemam komentar, sve je tu već rečeno", kratko je odgovorio.
Nema nedodirljivih u Hrvatskoj
Plenković je rekao da su u razgovoru s Ursulom von der Leyen razgovarali i o Izvješću o vladavini prava u EU. "U okvirnom dokumentu Hrvatska se spominje najmanje, ja mislim samo tri puta. Postoji i dokument službi Komisije koji ide detaljnije u vezi vladavine prava u Hrvatskoj i meni se čini da je napravljen prema inputu niza aktera s kojima su službenici razgovarali.
Dio stvari je pozitivan, dio stvari ukazuje na određene stvari koje moramo popraviti, poput percepcije neovisnosti i učinkovitosti pravosuđa i nastaviti borbu protiv korupcije. No, tu je više nego jasno da nema nedodirljivih u Hrvatskoj ako ima osnovanih sumnji da je netko počinio nezakonite radnje", poručio je.