'Rekao bih da su odnosi između Hrvatske i Sjedinjenih Država na najvišoj razini', ocijenio je McCain za Hrvatsku radio televiziju, dodavši kako su zbog situacije u svijetu odnosi između dviju država važniji nego što su ikada bili.
Kad padne Raka očekujem pomoć Hrvatske
'Cijenim ulogu hrvatske vlade i naroda u našoj borbi protiv radikalnog islamističkog ekstremizma. Kad padne Raka mnogo će ljudi pokušati doći u Europu i SAD, a naša suradnja u tom smislu je vrlo važna i mislim da je dosad bila uspješna', rekao je senator McCain, referirajući se na sirijski grad koji je neslužbena prijestolnica Islamske države u toj bliskoistočnoj zemlji.
'Razmotrili smo trenutno stanje na jugoistoku Europe, u europskom susjedstvu i na Bliskom istoku. Važno je da kao saveznici u okviru Sjevernoatlantskog saveza imamo prigode za razmjenu mišljenja, te da smo bolje informirani o politici nove američke administracije', istaknuo je premijer Plenković nakon susreta s McCainom koji je u jednodnevnom posjetu Hrvatskoj.
Čvrsto partnerstvo
'Mislim da će odnosi biti stabilni i da će se i nova administracija ... ipak staviti u one uobičajene okvire čvrstoga partnerstva i na tom tragu su i razgovori koje su brojni hrvatski dužnosnici imali proteklih mjeseci s predstavnicima nove američke administracije", dodao je Plenković.
Republikanac McCain, koji se ranije u nedjelju sastao s predsjednicomKolindom Grabar Kitarović na čiji je poziv stigao, čest je kritičar politike američkog predsjednika Donalda Trumpa, no podržao je njegovu posljednju odluku o raketnom napadu na sirijsku zračnu luku iz koje je navodno izveden nedavni napad kemijskim oružjem u Idlibu.
'Signal kojeg je SAD poslao prošle noći je vrlo, vrlo važan', rekao je u petak McCain, veliki zagovaratelj asertivnijeg pristupa u Siriji, prenosi Reuters.
Njegov posjet dolazi nekoliko dana prije obilježavanja četvrt stoljeća od američkog priznanja neovisnosti Hrvatske.