Premijer Andrej Plenković tijekom posjeta Varaždinu u utorak je izjavio kako predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović ne treba interpreta za izjavu da je pogriješila kada je za pozdrav "Za dom spremni" rekla da je to stari hrvatski pozdrav te da se nije prepoznao u izjavi glavnog tajnika Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Milijana Brkića da ostaje u stranci unatoč dušebrižnicima.
Upitan hoće li HDZ imati štetu od optužnice koja je podignuta protiv Blaža Curića i Franje Varge u aferi SMS, Plenković je rekao da će se vidjeti što će biti dalje u tom procesu.
"Nemojte sada mijenjati teze, imate aferu u kojoj je su žrtve potpredsjednik vlade, državni odvjetnik i suci ustavnog suda. Nema zamjena teza, riječ je o izmišljanjima korespondenicije koja je trebala utjecati na dva važna sudska procesa i destabilizirati političku i institucionalnu situaciju u Hrvatskoj", dodao je.
Na novinarsko pitanje je li se prepoznao u Brkićevoj izjavi koji je rekao da ostaje u HDZ-u unatoč dušebrižnicima, Plenković je odgovorio da nije.
"Predsjednica je sve sama pojasnila"
U vezi s promjenom stava predsjednice Grabar-Kitarović oko pozdrava "Za dom spremni", Plenković je rekao kako je predsjednica sve sama pojasnila i kako ne treba interpreta za svoje izjave.
Upitan smatra li da je moguće kako je postojao dogovor između Grabar-Kitarović i srpskog predsjednika Aleksandar Vučić oko nespominjanja određenih događaja u javnosti, Plenković je odgovorio da ne smatra. "U ovoj cijeloj priči je važno ono što ona kaže, što se Hrvatske službene politike tiče, nema nikakvih dilema da je Hrvatska bila žrtva velikosrpske agresije Miloševićevog režima", izjavio je
Dodao je da je Vlada prije nekoliko dana imala točku dnevnoga reda koja je opisivala koliko je Hrvatska stradala u Domovinskom ratu, koliko je ljudi poginulo, kolika je ratna šteta, koliko je godina trebalo da se iz državnog proračuna obnove kuće i stambeni fond.
U povodu objave na Facebook stranici pjevača Marka Perkovića Thompsona, koja je sadržavala pozdrav "Za dom spremni", novinari su postavili pitanje hoće li Vlada podnijeti zakonodavne inicijative u smjeru zabrane korištenja tog pozdrava, a s obzirom da preporuke Vijeća za suočavanje s prošlošću uvažavaju korištenje pozdrava u nekim iznimnim slučajevima.
Plenković je rekao da bi se preporuke trebale čitati točno kao što pišu.
"Nemojte interpretirati dokumente koji su vrlo pažljivo, precizno napisani od strane pravnika, politologa i povjesničara, s vrlo jasno definiranim okvirom osvrnuvši se na realnosti unatrag 30 godina. Te preporuke su vrlo koriste kada se gledaju kao dokument u cjelini", poručio je.