Tko u Hrvatskoj reže salamu i tako smješta premijeru Andreju Plenkoviću, pita se javnost nakon što je šef Vlade na javnoj televiziji optužio nepoznatog nekog da napada institucije upravo "salama-taktikom".
Ovom su se metodom eliminiranja protivnika već služili političari, pa i sam premijer ne tako davno. Andrijana Čičak Božić...
Premijer kaže da neki akteri rade na demontaži države i svih institucija, i to posebnom taktikom. Unazad mjesec dana na tapeti su HNB, HRT, Vrhovni sud i DORH. Radi se, kaže, o sustavnom napadu – oni idu "salama taktikom" i režu "feticu po feticu” svakih mjesec dana. Jedan je cilj ugroziti Schengen, a drugi europodručje...
Na koga premijer misli, nije otkrio. Ništa rječitiji nije bio ni ministar Gordan Grlić Radman.
"Evo danas je prekrasan dan, 30 obljetnica obilježavanja međunarodnog priznanja", "odgovorio" je na pitanje RTL-a tko to demontira državu.
Predsjednik SDP-a Peđa Grbin ima svoje objašnjenje:
"Ti akteri imaju ime i prezime, zovu se HDZ i Andrej Plenković. Gospodin Plenković nek govori što hoće, ali mi o manifetlucima koji oni provode u tim institucijama šutiti nećemo."
A što je uopće salama taktika, pojam koji se koristi i u političkom i ekonomskom smislu. Marko Kolaković, profesor strateškog poduzetništva na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, objašnjava:
"Cilj je te taktike eliminirati određene konkurente s tržišta i spada u rigidni oblik taktičkog ponašanja. Koriste se modeli pregovaranja, prešutni tajni dogovori, sporazumi, strateški savezi... Spominju se i te dvostruke salami taktike, gdje režu i jedan i drugi kraj salame, sužavajući tržište gdje opstaju onda samo najsposobniji najžilaviji."
U političkom smisli prva je tu taktiku prije dvije godine spomenula nekadašnja Bandićeva zamjenica Olivera Majić. Bilo je to u slučaju donošenja GUP-a, a salama taktikom poslužio se Plenkovićev HDZ.
"Da je tada bilo amandmana, znači feta, na prijedlog GUP-a, koji
je usaglašavan s koalicijskim partnerima, kada se vidjelo da
dolazi puno feta, onda je gradonačelnik dao 70 svojih amandmana,
znači veliki paket malih feta", govorila je.
Taktika seže još iz komunističkog doba, smislio ju je staljinov
učenik Mađar Mátyás Rákosi, koji je postao i mađarski premijer, a
protivnika se rješavao krišku po krišku. Taktika je opstala i
često se koristi, i to uglavnom oni na vlasti, a ključna je jedna
stvar.
Cijeli prilog: