U Istarskoj županiji od petka se kao mjera opreza prekida nastava u školama i visokim učilištima radi koronavirusa, objavio je u srijedu premijer Andrej Plenković, dodavši da se poduzimaju i mjere u gospodarstvu kako bi se smanjile posljedice epidemije koronavirusom.
Za učenike osnovnih i srednjih škola Istarske županije održat će se online nastava, a nastava za osnovnoškolce od 1. do 4. razreda emitirat će se preko 3. programa HTV-a, rečeno je na konferenciji za novinare nakon sastanka premijera Plenkovića s Nacionalnim stožerom civilne zaštite i ministrima, na kojemu su donesene odluke i plan aktivnosti suzbijanja epidemije koronavirusom u Hrvatskoj.
Od petka se u Istri obustavlja nastava, a sutra bi u škole trebali doći ravnatelji i profesori kako bi se pripremio plan aktivnosti.
Plenković je istaknuo da se mjere uvode na tom području zbog dnevnih migracija s Italijom.
'Donijeli smo nekoliko odluka i plan aktivnosti u budućnosti. Prva je koja se odnosi na Istarsku županiju. Danas sam bio u kontaktu s istarskim županom. Dobili smo od njega i od njegovih službi zahtjev s obzirom na ozračje u Istri, dnevne migracije kao i želju da se poduzmu određene mjere kako bi se primirila situacija u Istarskoj županiji; da se sagleda mogućnost davanja suglasnosti na obustavu rada škola i visokih učilišta te dječjih vrtića. Predlažemo da se od petka obustavi nastava u Istarskoj županiji, naglasio je premijer Plenković po završetku sastanka s nadležnim ministrima i članovima Stožera civilne zaštite RH u Banskim dvorima.
VEZANE VIJESTI
- HUB pomaže tvrtkama pogođenima koronavirusom: Pripremljeno je pet mjera
- Tri nova slučaja zaraze koronavirusom: Radi se o osobama koje su došle iz Njemačke i Austrije
Ministrica obrazovanja Blaženka Divjak rekla je kako je uvjerena da se neće gubiti nastavni dani u Istri.
Najavila je virtualne zbornice i učionice, a učenici će dobiti svu potrebnu opremu. Učenici od 1. do 4. razreda osnovne škole pratit će nastavu na 3. programu HTV-a po i oni neće trebati nikakvu dodatnu opremu. Za više razrede osnovne škole pripremljeni su videomaterijali.
Plenković: Nema rebalansa, u pitanju nisu ni plaće, ni mirovine
U Hrvatskoj je do sada potvrđeno 19 slučajeva zaraze koji su locirani u četiri grada - Zagrebu, Rijeci, Varaždini i Puli. Pratimo situaciju u okruženju kako bi se onemogućilo širenje virusa, istaknuo je premijer Plenković.
Naglasio je da se poduzimaju i mjere u gospodarskom dijelu kako bi se smanjile posljedice epidemije koronavirusom s ciljem očuvanje radnih mjesta i pomoć poduzetnicima u likvidnosti poslovanja.
"Založit ćemo se za fleksibilnost u pogledu plaćanja poreza i doprinosa, na način da se omoguće odgode i obročna plaćanja kako bi se olakšalo poduzetnicima", rekao je Plenković. Ministarstva su s tim u vezi već dobila naputke, dodao je.
Što se tiče državnog proračuna, premijer je ponovio da u ovom trenutku nema potrebe za rebalansom jer se proračun "dobro puni i prema očekivanja, te nisu u pitanju ni plaće ni mirovine".
Istaknuo je kako je Europska komisija spremna staviti na raspolaganje 25 milijardi eura svim zemljama članicama, što se utjecati na prihvaćanje proračunskog okvira za predstojeće razdoblje.
Beroš: Imamo dovoljno kapaciteta za slučaj da epidemija poprimi šire razmjere
Na pitanje što će biti s putnicima s broda koji je danas doplovio u Split iz Ancone, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović rekao je da će Italija primiti svoje državljane natrag, a da će 20-ak ostalih putnika biti smješteno u karantenu.
Poručio je i kako se pripremaju sve potrebne mjere kako se u Hrvatskoj ne bi dogodio 'talijanski scenarij'.
Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je da Hrvatska ima dovoljno kapaciteta za smještaj bolesnika ako epidemija poprimi veće razmjere.
"Imamo više od 500 respiratora, preko 300 transportnih. Imamo 800 kreveta u intenzivnoj njezi, a i ostali kapaciteti mogu s preusmjeriti za intenzivnu skrb. Nadam se da ugroza neće biti tolika", rekao je Beroš.
MZO osnovnim i srednjim školama poslao smjernice za nastavu na daljinu
Ministarstvo znanosti i obrazovanja (MZO) poslalo je u srijedu osnovnim i srednjim školama smjernice za organizaciju nastave na daljinu uz pomoć informacijsko-komunikacijske tehnologije, odnosno za uspostavu virtualnih zbornica i razreda.
"Ministarstvo znanosti i obrazovanja upućuje škole na pripremne aktivnosti vezane uz organizaciju nastave na daljinu uz pomoć informacijske tehnologije kako bi u slučaju eventualne promjene sigurnosne situacije učenicima i nastavnicima osigurali učenje i poučavanje na daljinu. Za organizaciju eventualne nastave na daljinu potrebno je napraviti određene tehničke pripreme. U tom procesu svi imaju određene uloge i trebaju ih odgovorno obavljati", poručuju iz Ministarstva.
Prioritet je, ističe Ministarstvo u smjernicama, osigurati protočnost točnih i cjelovitih informacija i to između MZO-a i ravnatelja škola, između ravnatelja škola i odgojno-obrazovnih djelatnika i između škole i učenika te roditelja.
Ravnatelje škola upućuje se da se na Loomenu, CARNET-ovu sustavu za online učenje, uključe u virtualnu učionicu za ravnatelje te prate obavijesti u posebnoj učionici za ravnatelje. Isto tako ravnatelji moraju organizirati "virtualne zbornice" u koje svojim AAI identitetima mogu pristupiti svi nastavnici, učitelji i stručni suradnici škole.
Prema podacima Ministarstva, u posljednja dva mjeseca svoje korisničke podatke (AAI identitet) koristilo je 95 posto učenika i 90 posto odgojno-obrazovnih djelatnika.
Razrednici u predmetnoj nastavi i srednjoj školi, ili osobe koje za to ovlasti ravnatelj, moraju organizirati "virtualni razred" u koji su uključeni svi učenici i predmetni nastavnici tog razreda, a kojemu se pristupa s AAI identitetom po uputama CARNET-a i MZO-a koje se nalaze na stranicama: https://www.carnet.hr/udaljenoucenje/ i https://skolazazivot.hr/e-ucenje/.
Kada se uspostave "virtualna zbornica" i "virtualni razredi" u predmetnoj nastavi u osnovnim i srednjim školama, škola na svojim mrežnim stranicama objavljuje popis linkova na pojedine virtualne razrede.
Sve navedene aktivnosti, ističu iz MZO, trebaju se provesti najkasnije do ponedjeljka, 16. ožujka do 12 sati.
Učenicima 5. i 7. razreda škola treba dati na raspolaganje za rad od kuće tablete koje je nabavilo Ministarstvo. Isto tako, škola bi trebala procijeniti koji su učenici 6. i 8. razreda slabijega socijalno-ekonomskog statusa, odnosno nemaju kod kuće osiguran uređaj ili pristup internetu te im, bude li potrebno izvođenje nastave na daljinu, škola može podijeliti na korištenje tablete koji su školi dostavljeni za korištenje u razrednoj nastavi.
Ministarstvo napominje da su srednje škole koje su upisale učenike čije obitelji su korisnici zajamčene minimalne naknade od Ministarstva dobile sredstva za nabavu tableta za učenike slabijega socijalno-ekonomskog statusa, odnosno za koje škola procijeni da nemaju kod kuće osigurano računalo ili pristup internetu.
Sve obavijesti, dodaje MZO, paralelno će se objavljivati na stanicama MZO-a, CARNET-a, Škole za život, Agencije za odgoj i obrazovanje, Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih.