Premijer Andrej Plenković u popodnevnim je satima obišao Sisak i obratio se javnosti.
"U Majskim poljanama je došlo do velikog rušenja, gotovo da nema kuće koja nije stradala. Čini mi se da su oni, s obzirom na to da su bili blizu epicentra potresa, pretrpjeli štete koje su nažalost i uzrokovale pogibiju naših sugrađana u Majskim poljanama. Mislim da se tamo trebaju napraviti ozbiljni zahvati u procesu obnove”, kazao je Plenković i zahvalio se zdravstvenim djelatnicima koji su se cijepili protiv koronavirusa.
"Nastavit ćemo i s procesom cijepljenja što većeg broja zdravstvenih djelatnika, da nam ne popusti fokus na činjenicu da je covid-19 još među nama", rekao je.
'Institucije će tu biti trajno'
Objasnio je i svoju izjavu od ranije o "demontiranju poverenja u državu i institucije".
"Razgovaram sa svim kolegama ministrima, a razgovarao sam i s pripadnicima vojske, policije, HGSS-a, Crvenog križa. Ljudi prate jedno ozračje koje se stvara koje bi trebalo svesti na nedostatak povjerenja u funkcioniranje države, u funkcioniranje institucija. Vodite računa da institucije postoje tu da bi trajno obavljale neki posao. To znači da će ovdje i za mjesec dana, dva i tri mjeseca ovdje biti i hrvatska vojska i policija i civilna zaštita i Crveni križ i HGSS. Oni će ti biti trajno", pojasnio je.
Potom je dodao: "Moja je poruka vrlo jasna: zahvalnost svim spontanim inicijativama građana diljem Hrvatske koji su pokazali veliko srce, solidarnost da pruže ruku pomoć, ali poruka je bila i da ovo nije nekakva utakmica natjecanja tko će prvi pomoći. Ovo je situacija u kojoj moramo imati sinergiju djelovanja onih koji su za to nadležni, onih koji žele od srca učiniti dobro djelo i zato ovo nemojmo doživljavati kao utakmicu, kao neku priliku za demontiranje povjerenja u državu i instituciju. Hrvatska država je pokazala u mnogim krizama da zna pronaći rješenja, pronaći će ih i ovdje", kazao je premijer.
'Našli smo 120 milijuna kn interventnih sredstava'
"Kad vas udari potres od 6,2 po Richteru, onda je nemoguće da u roku od tri sata sve na tom opustošenom području izgleda kao da ste došli u apoteku, to nije realno", tvrdi.
Dodao je i kako su 23 sata te večeri sve organizacije bile operativne. "Mi kao Vlada, ne samo da proglašavamo Dan žalosti, što je simbolička gesta, nego u trenutku kad se u manje od 24 sata završava financijska godina, zaključava riznica, iznalazimo 120 milijuna kuna interventnih sredstava koje će pomoći i Sisku i Glini i Petrinji i drugim gradovima i mjestima", naglasio je Plenković te dodao da će pomoć biti kontinuirana.
O sisačkoj bolnici
Plenković je rekao da su primarne ambulante aktivne i u Sisku i Petrinji istaknuvši kako se u području zdravstva u kratkom roku napravilo maksimalno.
"Primarne ambulante su već aktivne i u Sisku i u Petrinji. U domeni zdravstva se maksimalno napravilo u kratkom roku", rekao je Plenković u Sisku nakon obilaska sisačke Opće bolnice "Dr. Ivo Pedišić".
Dodao je i da bi, uz manje popravke, u sisačkoj bolnici jedan dio kirurgije i oftamologije mogli biti uskoro uspostavljeni.
Također, dovršio bi se i novi bolnički paviljon od deset tisuća četvornih metara što bi, smatra, bilo najbolje riješenje kojim bi se kapaciteti te bolnice vratili na oko 300 kreveta, koliko ih je bilo prije razornog potresa. Poručio je i kako će s ministrom zdravstva Vilijem Berošem danas razgovarati o tome kako bi se mogli ubrzati radovi na njezinom dovršetku jer toj bolnici gravitiraju svi stanovnici te županije.
Plenković je rekao i da je dio pacijenata iz te županije smješten u bolnicama u Novoj Gradiški, Karlovcu i Zagrebu, kako bi se rasteretila sisačka bolnica.
"Trebamo tražiti jedno rješenje koje će biti održivo", rekao je i zahvalio se tamošnjim zdravstvenim djelatnicima. Dodao je i da se protiv koronavirusa do sada cijepilo njih oko 200, od ukupno više od tisuću zaposlenika. Poručio je i da će nastaviti s procesom cijepljenja što većeg broja zdravstvenih djelatnika, jer "koronavirus je još među nama".