Premijer Andrej Plenković u petak je izjavio da Hrvatska, što se tiče isporuke izraelskih aviona F16, nije ni u kakvoj opterećujućoj situaciji, budući da je sve što je napravljeno s hrvatske strane bilo korektno te je izrazio uvjerenje da neće biti ugrožen proces nabave zrakoplova.
Teret dobivanja suglasnosti za isporuku aviona je izrealskoj strani. Prema tome, što se Hrvatske tiče, mi nismo ni u kakvoj posebno opterećujućoj situaciji, rekao je Plenković u Tuheljskim Toplicama upitan za medijske napise da SAD blokira kupnju izraelskih aviona.
Dodao je i da su se mediji raspisali o toj temi na temelju nekih informacija s portala, odnosno iz nekog izraelskog izvora.
Plenković kaže kako sada očekuje da Ministarstvo obrane koje vodi ovaj proces i koje je vrlo detaljno involvirano u sve detalje vidi sa zemljom prodavateljem Izraelom i sa SAD-om da li tu ima nekih novih elemenata u procesu koji je, istaknuo je, vođen vrlo dugo i temeljito.
VEZANE VIJESTI
Kao važnu činjenicu istaknuo je da je teret odgovornosti na osiguravanju, odnosno dobivanju suglasnosti koju SAD moraju dati bilo kome tko je nekada od njih kupio neku vrstu naoružanja - na izraelskoj strani.
Prema tome, ističe, što se Hrvatske tiče, mi nismo ni u kakvoj posebno opterećujućoj situaciji.
Sve što je napravljeno s naše strane bilo je korektno i u dobroj vjeri. Ovo što je eventualno na stvari je dogovor između Izraela i SAD-a, kaže premijer.
Upitan je li osobno vidio dokument za koji Krstičević kaže da ga Hrvatska posjeduje, a kojim je Amerika dozvolila kupnju tih aviona, odgovorio je kako je siguran da su sve službe koje su na tome radile, a na tome je radila jedna velika radna grupa u okviru Ministarstva obrane, dobro i detaljno pripremila cijelu tu temu.
Prije donošenja konačne odluke prošle godine slali smo posebno izaslanstvo u Izrael i u SAD da se sve verificira prije konačnih odluka. I u tom trenutku ovakvih vrsta informacija, kao eventualno upitnih, nije bilo, istaknuo je premijer.
Upitan postoji li mogućnost da se ugrozi proces nabave zrakoplova, Plenković je odgovorio: "Ne vjerujem."
Plenković na konferenciji „Reformski potencijal – okvir za provedbu reformskih politika u RH“
Predsjednik se sastao u petak sa županima, gradonačelnicima i načelnicima općina iz redova HDZ-a na konferenciji „Reformski potencijal – okvir za provedbu reformskih politika u Republici Hrvatskoj“, koja je u organizaciji Zaklade hrvatskoga državnog zavjeta i Zaklade Konrada Adenauera održana u Termama Tuhelj u Tuheljskim Toplicama.
Premijer je rekao da je Zakon o jedinicama lokalne i područne samouprave osnažio ključnu poruku o stabilnosti demokratski izabranih institucija jer se oni koji su dobili povjerenje u četverogodišnjem mandatu mogu koncentrirati na razvojne projekte onih sredina u kojima imaju odgovornost prema svojim biračima.
„A da bismo im taj posao bio lakši, donijeli smo i Zakon o financiranju jedinica lokalne i područne samouprave. Primjerice, u 2018. godini kumulativni je podatak da će tim jedinicama prihodi porasti za 1,7 milijardi kuna u odnosu na ranije. Dakle, stabilan mandat i veća sredstva za rad – vrlo jednostavna, jasna, ključna poruka koju smo osigurali i zakonski i proračunski“, rekao je Plenković te spomenuo indeks razvijenosti, kojim neki nešto gube, drugi dobivaju, ali mora postojati sustav kojim se rješava pitanje nejednake razvijenosti u različitim dijelovima Hrvatske.
Kao mjeru koja je dala izravne rezultate premijer je istaknuo smanjenu stopu PDV-a za svježe meso, ribu, voće, povrće i pelene s 25 na 13 posto.
„Činjenica je da će se cijene proizvoda smanjiti i, ukoliko
tržište reagira ovako, da će neki unaprijed smanjiti cijene, onda
ni drugi neće moći izbjeći ovakvu reakciju i cijene će se
smanjiti za najširi krug potrošača“, rekao je
Plenković.
Istaknuo je da je demografska obnova pitanje opstanka
nacije.
„Na kraju drugog desetljeća 21. stoljeća osjeća se malo više komoditeta, malo više individualnosti, pa možemo reći i malo više sebičnosti. Tu je ključni element zašto taj problem postoji. Gospodarski okvir, razvojni okvir, poticajne mjere, porezne olakšice, ulaganje u vrtiće, sve je to za ono najvažnije – da djece bude više, a to je moguće samo promjenom ozračja“, rekao je Pleković, ocjenjujući da je to pitanje vrlo važno HDZ-u, stranci koja u svojem temelju ima vrijednost obitelji.
Premijer je govorio i o dva strateška cilja Hrvatske. Za ulazak u „schengenski prostor“ rekao je da vanjska granica Europske unije mora postati čvrsta, a za eurozonu da je to odluka koja je donesena ulaskom u Europsku uniji i sad je pred realizacijom. Posebice je istaknuo strateški projekt izgradnje Pelješkog mosta.
Predsjednik Vlade i HDZ-a na kraju je poručio da je HDZ „ozbiljna stranka u upravljanju Vladom i u rješavanju brojnih izazova koje hrvatsko društvu ima“.
„Razlika u ozbiljnosti, sposobnosti, snazi, pristupu, sadržaju između nas i svih ovih oporbenih stranaka koje su sklone različitim performansima u Saboru za nekoga tko to promatra mirno i trezveno nije nikad bila veća. Tu je naša dodatna odgovornost da takvu vrlo razvidnu činjenicu dokazujemo i pokazujemo u tumačenju naših politika, vrijednosti i djelovanja i prema biračima i prema svim akterima u hrvatskom društvu“, rekao je Plenković.
Očekuje da će iduća godina, s novim izbornim izazovima, biti jednako pobjednička i uspješna za HDZ.