Na dnevnom redu sjednice Vlade RH bili su Nacrt prijedloga zakona o udomiteljstvu te konačni prijedlog zaključka o izdvajanju Republike Hrvatske za obranu.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković u uvodnoj se riječi osvrnuo na postignutu nagodbu u Agrokoru, na sutrašnji Dan antifašističke borbe i na referendumske inicijative
Uvodno se osvrnuo na sutrašnji Dan antifašističke borbe
"Riječ je o spomenu na prvi sisački partizanski odred. I naš prvi predsjednik Franjo Tuđman je bio pripadnik Narodno-oslobodilačkog pokreta. I taj datum obilježavamo kao važno sjećanje na otpor fašizmu", kazao je Plenković.
Osvrnuo se na nagodbu u Agrokoru.
Plenković je zahvalio izvanrednoj upravi, svim dionicima procesa i svim ministrima koji su bili uključeni, kao i Martini Dalić, koja je dala ostavku na mjesto potpredsjednice Vlade upravo zbog slučaja Agrokor i afere Borg, na njihovom doprinosu.
"Riječ je o velikom postignući i ogromnom uspjehu. To je uspjeh i naše vlade i parlamentarne većine i uspjehu onih koji su imali hrabrosti u kratkom roku iznjedriti zakonodavni okvir i dali mogućnost kompaniji da se oporavi", kazao je.
Kazao je kako su bili brojni pokušaji destabilizacije procesa pa i cijele Vlade.
"Pokazali smo državništvo i ozbiljnost. Tu je razlika između politikanata i politike. Ovaj slučaj je na vidjelo izvukao mnoge stvari koje nisu bile dobre: problem ekonomske tranzicije i zato se mora otkloniti sve što nije bilo dobro, moraju se ojačati regulatorni mehanizmi. Tu nema nevinih", dodao je.
Pita se što bi bilo da nije došlo do nagodbe.
"Javnost na kraju vidi što je dobro,a što ne i tko je imao znanja i odvažnosti dovesti ovaj proces do okončanja", poručio je Plenković.
Zadovoljan je i stavom Europske komisije prema arbitražnom sporu sa Slovenijom oko granice.
Osvrnuo se i na predane potpise za referendume inicijative 'Narod odlučuje'
"Siguran sam da ovo nije najbolji način. Inicijativa za smanjenje broja zastupnika nacionalnih manjina su apsolutno neprihvaltljiva. Ne vidim niti jedan racionalni razlog za smanjivanje takvih prava", kazao je.
Tvrdi kako bi takvo smanjivanje manjinskih zastupnika odmoglo hrvatskoj manjini u drugim državama.
Najavio je kako bi zakoni koji su na dnevnom redu trebali smanjiti broj blokiranih
Otpis dugova za blokirane
Predstavljajući Nacrt prijedloga zakona o otpisu dugova fizičkim osobamaministar financija Zdravko Marić kazao je kako imamo 325 tisuća blokiranih s ukupnim iznosom blokada 42 milijarde kuna plus 21 milijardu kuna kamata. pritom je istaknuo kako se svi dugovi moraju podmirivati. Zakon ima jednokratnu primjenu. Vjerovnici su podijeljeni u više skupina, oni kojima se duguje do deset tisuća kuna. U ovu kategoriju spada sedam tisuća dužnika. Jedinice lokalne samouprave prebačene se u grupu dva. Oni ne dugove otpisuju po automatizmu.
"Nekoć su kamionima dolazile ovrhe pred Finu koju mnogi smatraju zloglasnom. Sve ove mjere ne trebaju biti poticaj da se obveze ne plaćaju nego baš suprotno", zaključio je Marić.
Otpis samo do 20 tisuća kuna
Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković kazao je kako se Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stečaju potrošača odnosi na one s dugovima do 20 tisuća kuna. Kazao je da se ne gura u stečaj potrošača građane protivno njihovoj volji. 'Građani mogu reći kako to ne žele i kako žele ostati blokirani. Ako ne kažu ništa, onda općinski sud otvara stečaj potrošača. I onda građani mogu reći da to ne žele', istaknuo je. Vjeruje da u ovu kategoriju ulazi od sto do 120 tisuća građana.