"Zakon je na snazi, poznate su vam njegove odredbe", kazao je premijer na konferenciji za novinare nakon sastanka u Banskim dvorima s čelnicima PPD-a i Petrokemije te ponovio kako je "u ovom trenutku, sukladno propisu koji je donesen, jedino bitno da se procedura pokrene".
Naime, Zakon o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja za RH određuje da se njegove odredbe aktiviraju na zahtjev dužnika ili vjerovnika uz pristanak dužnika. Zahtjev se podnosi Trgovačkom sudu u Zagrebu, koji o tome obavještava Vladu i Ministarstvo gospodarstva. To ministarstvo potom predlaže Vladi kandidata za izvanrednog povjerenika, a kojeg na prijedlog Vlade imenuje Trgovački sud.
Na upit zna li jesu li ili hoće li iz Agorkora pokrenuli taj postupak, premijer je kazao kako ne može prejudicirati bilo čiju odluku, istaknuvši da "ako i kada se te procedure pokrenu, Vlada će biti spremna".
Građani neće podnijeti teret spašavanja Agrokora
Naglasio je da građani neće podnijeti teret spašavanja Agorkora, odnosno da je "poanta ovog zakona bila upravo da se spriječi takav scenarij". "Čvrsto stojim kod toga", naveo je Plenković.
Osvrnuo se i na jučerašnji sastanak s koordinacijskim odborom šest najvećih banaka kreditora - Sberbanke, VTB-a, PBZ-a tj. Intese, Zagrebačke banke tj. Unicredita, Erste i Raiffeisen banke, ocijenivši kako je to bio "vrlo detaljan i sadržajan sastanak", na kojem je stekao dojam da su banke spremne odobriti sredstva za tekuću likvidnost Agrokoru.
"Mislim da su i bankari shvatili koliko je Vlada i svi nadležni ministri detaljno upoznata s dosjeom. Čak sam stekao dojam da su otišli s uvjerenjem da Vlada jako dobro anticipira sve korake i sve što radi, da je dobro predvidjela. Nije bilo nikakvih dvojbi, barem što se mene tiče, da su sve banke, barem ovih šest, vrlo zadovoljne sa činjenicom da je Vlada donijela poseban zakon, smatraju ga primjerenim zakonskim i institucionalnim okvirom za pronalaženje izlaska iz ove situacije i ono što je, po mom sudu, ključno i najbitnije za početak rješavanja je da su oni, moja je impresija, spremni dati novu svježu likvidnost Agrokoru koja bi omogućila redovito poslovanje, isplate plaća, poreznih obveza, naravno deblokadu i mogućnost da svi dobavljači nastave dostavljati svoju robu Agrokorovim kompanijama", rekao je Plenković.
Dodao je da se na taj način se generiraju novi prihodi i "ne dolazi do nikakve negativne lančane reakcije, nego se u biti potiče normalan ciklus poslovanja, stabiliziranje onoga što je za Vladu i za državu i za sve nas najbitnije, normalno i kvalitetno funkcioniranje hrvatskog gospodarstva. Plenković je rekao i kako misli da je Vlada napravila korake koje očekuju i dobavljači i banke.
O Alvarezovom angažmanu razgovarat će se kasnije
Na pitanje novinara tko bi mogao biti izvanredni povjerenik ukoliko se procedura pokrene, odgovorio je "o tom potom", a upitan bi li to mogao biti Antonio Alvarez, kazao je da će se o njegovom budućem angažmanu razgovarati kasnije.
Ujedno je apelirao i na strpljenje dobavljača, koji su jučer dali 24-satni rok za početak rješavanja situacije s Agrokorom, kako ne bi obustavili opskrbu tvrtki koncerna svojim proizvodima, poručivši kako idućeg tjedna očekuje stabilizaciju.
"Što se tiče dobavljača, ja sam se sastao s njima, barem s jednom velikom skupinom velikih dobavljača i HGK, koja posredno zastupa brojne male dobavljače. Ministar poljoprivrede je u kontaktu s OPG-ima, ministrica Dalić se, čini mi se, jučer ponovno našla s dobavljačima. Dakle, ti su kontakti intenzivni i kontinuirani i apeliram na njihovo strpljenje, na činjenicu da je okvir spreman, da su koraci razrađeni i da će se idućeg tjedna, prema mom dubokom uvjerenju, situaciju u hrvatskom gospodarstvu u vezi s Agrokorkom stabilizirati", rekao je Plenković.
Novinare je zanimalo i je li u kontaktu s Ivicom Todorićem ili drugim članovima Uprave Agrokora, na što je premijer odgovorio kako "u proteklih nekoliko dana nije bilo kontakata, ali smo se ranije vidjeli".