Ispitanike najviše brine inflacija, ali i kako će se uvođenje eura odraziti na građane koji imaju kredite u kunama.
Da je uvođenje eura 2020. dobra odluka od koje će svi profitirati smatra tek 15 posto ispitanika, za koje je glavna prednost u tome što ljudi neće gubiti novac na konverziji i tečajnoj razlici.
Za šest posto ispitanika je svejedno je li riječ o dobroj ili lošoj odluci, dok njih pet posto priznaje kako ne znaju ništa o toj temi.
Direktor portala MojPosao Igor Žonja kaže kako je s obzirom na rezultate ankete jasno da građanima treba objasniti koje su prednosti, a koji nedostaci uvođenja eura. Treba pripremiti i sve ostale mehanizme implementacije koji su nužni kod takvih promjena, kako bismo stvorili vrijednost za sve nas i kako bi takva promjena bila više pozitivna nego negativna, rekao je Žonja.
SCENARIJ OD KOJEG HRVATI STRAHUJU: Hoćemo li dobiti europske cijene, a zadržati – hrvatske plaće?
Odgovori ispitanika
"Imamo visoke cijene, ponekad i veće nego u EU-u, PDV od 25 posto. Uz katastrofalno mala primanja i tako visoke cijene, uvođenje eura samo će pogoršati i ovako tešku situaciju", kaže jedan od ispitanika. Drugi dodaje: "Pretvorba kune u euro neće biti realna, kao što nije bilo niti u slučaju njemačke marke u euro", dok se jedan od ispitanika pita hoćemo li pretvaranjem kune u euro dobiti i europske plaće.
"Uvođenjem eura gubimo kontrolu nad monetarnim sustavom. Ja kao privatni poduzetnik ću podignuti cijene i zaokružiti na više, a plaće neću podizati", priznaje jedan ispitanik.
"Iako bi uvođenje eura moglo imati dosta neželjenih efekata, učlanjenjem u EU obvezali smo se na uvođenje eura kao službene valute. Smatram da bi to dugoročno moglo imati pozitivne učinke na gospodarstvo i standard“, kaže jedan ispitanik, dok drugi dodaje da se ionako već sve obračunava u euru.
"Kao da se nas pita hoćemo li ili nećemo. Barem ćemo moći pokazati crno na bijelo smiješne plaće koje ćemo dobiti u eurima“, kaže jedan od ispitanika, kojem je svejedno hoće li Hrvatska uvesti euro 2020. godine.