Premijer i DORH suglasni su u tvrdnji da je na dronu koji je pao na Jarunu bila aviobomba. No, iscurila je i informacija da forenzička analiza nije dokazala postojanje eksploziva. O tome se nisu očitovali u Centru za vještačenje Ivan Vučetić.
O novim informacijama o dronu RTL-ov reporter Ilija Radić razgovarao je s legendarnim vojnim pilotom Ivanom Selakom.
Selak je komentirao kakva je to bomba bez eksploziva.
"To je neka nevidinka, prvo je ne vidite, pa ne čujete, pa ne znate za nju, pa nema eksploziva. Takva bomba kako je rekao ministar obrane imala je slična bivša vojska, to je FAP-100. Koristili smo je i to je bomba koja se među pilotima zvala mala krmača, napravi čudo na zemlji, tako da ni jedan prozor na studentskom domu ne bi ostao čitav, svi koji su šetali u blizini bili bi mrtvi, a letjelica koja je skupa s njom pala bi završila u pizzeriji Stara Sava", kazao je Selak.
Osvrnuo se i na tvrdnju iz vlade da se radilo o špijunskom dronu s kojeg je netko skinuo tehnologiju za skidanje i stavio bombu koja, prema neslužbenim nalazima, nije imala eksploziv.
"Siguran sam da će u Centru za vještačenje Ivan Vučetić pronaći fragmente eksploziva jer ta bomba u sebi sadrži eksploziv i upaljače, veći broj upaljače. Imate upaljače koji aktiviraju piropatrone, poklopac s padobranom, unutrašnjost uništenja te bombe, ima ih", kazao je.
Kazao je i da je nebitno je li bilo eksploziva ili se radilo o bombi.
"To je zamagljivanje situacije. Prava stvar je nesposobnost NATO-a da u dubini svoje teritorije zaštiti članicu NATO-a i pad objekta koji je velik kao avion u glavni grad jedne zemlje. Pod broj dva je nesposobnost, nekompetentnost i neznanje ministra koji izjavljuje da ovo ne predstavlja opasnost za državu. Kad ti 6 tona nečega padne u centar tvog grada, nebitno je li naoružano ili ne, to nije prijetnja? Pa tko je tu normalan", kazao je Selak.
Komentirao je i tvrdnje tajnika NATO-a da je letjelica bila nenaoružana.
"Nije to palo Stoltenbergu iz glave. Vjerojatno mu je netko iz NATO-a rekao koji zna o čemu se radi rekao da se radi o špijunskoj letjelici koja nije naoružana. Možete dokazati što god hoćete s ljudima koji se bave istraživanjem", kazao je.
Osvrnuo se i na tvrdnje premijera da je do eksplozije došlo ispod zemlje.
"Ovaj krater mi je smiješan. Jednostavno se izračuna i vidi se da je to krater koji odgovara letjelici. Da je bila dodatna eksplozija.... Naravno da se vidio bljeska, eksplozija koja odbacuje poklopce padobrana za pad letjelice s padobranom. S obzirom da se radi o nekontroliranom padu, u nekontroliranom padu ona pada prevelikom brzinom, izvlače se padobrani, gurtne ne mogu izdržati, pucaju i padobrani nestaju", kazao je.
Selak je kazao i tko je najrelevantniji da zaključi istragu.
"Kod nas je problem što ljudi rade tuđi posao. Tamo izlazi vojna policija i daje svoje komentare o tome je li naoružana ili nije naoružana, nanjušili smo eksploziju, pa to nije posao vojne eksplozije nego stručnjaka. Vojni policija je trebala doći, zaštiti perimetar, skupljati podatke i šutjeti. Stručnjaci koji su tu trebali biti, zrakoplovni stručnjaci i zrakoplovni inženjeri. Znate što oni rade u zrakoplovstvu? Dežuraju u zrakoplovnoj bazi. Imaju kompetencije, ali im se daje posao koji ne trebaju raditi. Vojna policija se mora baviti nekim stvarima", kazao je.
Na pitanje je li trebalo maknuti javnost, Selak je odgovorio potvrdno.
"Vojna policija je tu za to, a ne za otkrivanje je li bila bomba ili ne. Tu je vojna policija da okruži perimetar i da ne dopusti štoseve s naslikavanjem", kazao je.
Na pitanje bi li bilo bolje d aje državni vrh šutio do kraja istrage, Selak je zaključio da je tako trebalo biti.