Alfred Nobel
Pet zanimljivih stvari koje sigurno niste znali o Nobelovoj nagradi
Nakon prvih dodjela Nobelove nagrade, šestero djece je krenulo stopama svojih roditelja i samo postalo dobitnicima. Sedmo dijete, Lawrence Bragg, osvojilo je nagradu zajedno s ocem Williamom za fiziku 1915. godine. Bilo je to za Nobelove standarde u njegovim nježnim godinama. Imao ih je samo 25. Obitelj Curie ukupno je osvojila četiri nagrade, a petu 'stekla' vjenčanjem. Dvije su pripale Marie Curie, koja je još uvijek jedina osoba koje se time može podičiti. Nobelovu nagradu za fiziku podijelila je 1903. sa suprugom Pierrom. Nobelovu nagradu za kemiju osvojila je 1911. Najstarija kćer Irena je dobila Nobelovu nagradu za kemiju zajedno sa suprugom Pierrom Joliotom 1935. Irenina mlađa sestra Eve Curie, jedina iz obitelji koja nije izabrala znanstvenu karijeru, udala se za Henryja Richardsona Labouissea, osvajača Nobelove nagrade za mir 1965. kada je bio na čelu UNICEF-a. Šveđanin Gunnar Myrdal osvojio je Nobelovu nagradu za ekonomiju, a osam godina kasnije njegova supruga Alva bila je dobitnica Nobelove nagrade za mir.
Od 1901. petorica dobitnika Nobela nisu mogla sudjelovati na svečanoj dodjeli nagrada u Oslu.
Njemački novinar i pacifist Carl Von Ossietzky bio je u nacističkom koncentracijskom logoru kada je 1936. proglašen dobitnikom.
Kineski disident Liu Xiaobo bio je u zatvoru 2010., a ruskog disidenta Andreja Saharova je 1975. predstavljala njegova supruga Yelena Bonner.
Bivši poljski predsjednik Lech Walesa je 1983. godine odbio poziv na dodjelu nagrade u Oslo jer je strahovao da mu neće biti dopušten povratak u Poljsku.
Mjanmarska oporbena liderica Aung San Suu Kyi nalazila se u kućnom pritvoru kada je 1991. osvojila Nobela. Iako joj je bilo dopušteno otputovati u Oslo, odbila je poziv iz istog razloga kao Walesa.
Povjesničari su 1980-ih godina zaustavili tračeve da je partnerica Alfreda Nobela imala aferu s matematičarom Gostom Mittag-Lefflerom i da je to razlog što izumitelj nije želio odati priznanje i matematičarima.
Postoje dva vjerojatna objašnjenja zašto nema nagrade za matematiku.
Kada je Nobel 1895. sastavljao svoju oporuku, nagrada za matematiku je već postojala u Švedskoj i nije vidio potrebu za još jednom.
Na početku 20. stoljeća primijenjene znanosti bile su u milosti javnosti i struke. Doprinos matematike čovječanstvu nije bio toliko očit kao što je danas.
Statut Nobelove zaklade od 1974. ne predviđa posmrtno dodjeljivanje nagrade. Prije te promjene su samo dvije osobe osvojile Nobela nakon smrti.
Glavni tajnik UN-a Šveđanin Dag Hammarskjold poginuo je u padu zrakoplova 1961., ali je proglašen dobitnikom Nobela za mir kasnije iste godine.
Nobelova nagrada za književnost je 1931. possmrtno dodijeljena još jednom Šveđaninu, Eriku Axelu Karlfeldtu.
Odbor je 2011. dodijelio Nobela za medicinu Kanađaninu Ralphu Steinmanu ne znajući da je liječnik preminuo tri dana prije objave dobitnika i ta je nagrada priznata.
Nobelova nagrada se od 1901. godine u skladu s oporukom Alfreda Nobela dodjeljuje muškarcima, ženama i organizacijama koji su svojim radom dali veliki doprinos čovječanstvu. Ove godine nagrada će biti dodijeljena 10. listopada. Ovo je pet zanimljivosti o nagradi i njezinom osnivaču