Ako ne znate, zadnji je trenutak da se informirate.
Kako se glasa za Europski parlament?Birači za članove Europskog parlamenta glasuju na glasačkom listiću na kojem su navedene liste kandidata. Teritorij Republike Hrvatske, uključujući biračka mjesta izvan granica Republike Hrvatske, je jedna izborna jedinica. Birači mogu glasovati samo jedanput i samo za jednu listu kandidata. No, osnovna razlika u odnosu na parlamentarne izbore jest što će birači uz izbornu listu stranke, moći glasovati i za jednog od kandidata s te liste (preferirani glas).
Glasač može i samo parcijalno iskoristiti to svoje pravo tako da će zaokružiti samo redni broj ispred naziva liste, tada će glas dobiti samo lista. Može isto tako odlučiti glas dati samo kandidatu, pa će se uzeti da je glas dao i za listu i za kandidata kojeg je zaokružio.
Izabrani članovi Europskog parlamenta nemaju obvezujući mandat. U Europskom parlamentu glasuju pojedinačno i osobno te nisu vezani nikakvim uputama.
Važeći/nevažeći glasački listići - Ukoliko birač samo zaokruži redni broj ispred naziva liste, a nije dao preferirani glas kandidatu, glasački listić je važeći. - Ako je dao preferirani glas za dva ili više kandidata na istoj listi glasački listić je važeći u odnosu na glas za listu, bez obzira na to da li je redni broj ispred te liste zaokružen ili ne, dok se preferirani glasovi za kandidate neće uvažiti. - Ukoliko je birač dao preferirani glas za dva ili više kandidata na istoj listi glasački listić je važeći u odnosu na glas za listu. - Ako je dao preferirani glas kandidatu s određene liste, a nije zaokružio redni broj ispred te liste, glasački listić je važeći kako u odnosu na glas za listu, tako i u odnosu na preferirani glas za kandidata s te liste. - Ukoliko je birač dao preferirani glas za kandidate s različitih lista i zaokružio je redni broj ispred jedne od tih lista, glasački listić je važeći u odnosu na glas za listu, kao i za preferirani glas s te liste ukoliko je toj listi dao samo jedan preferirani glas.
Pravo na sudjelovanje u diobi za člana Europskog parlamenta ostvaruju liste koje na izborima dobiju najmanje 5% danih glasova birača.
Kakav se odaziv birača na izbore očekuje? Istraživanja kažu kako će izlaznost na izbore za EU parlament biti jako mala. Sigurno će glasovati njih 39,1 posto, a vjerojatno 8,1 posto birača. Njih 11,9 posto je kazalo da vjerojatno neće glasovati, a sigurno neće izaći na izbore njih 36,5 posto. Zbrajanjem sigurnih i vjerojatnih, dobiva se omjer od 47 posto onih koji će izaći na izbore, prema 48 posto onih koji neće. Potonji kao razloge neizlaska na izbore navode to što nemaju kome dati glas (14,4 posto), to što ne glasuju (12 posto), što su protivnici EU (10,9 posto) ili zamor od izbora (10,5 posto).
Potencijalno relativno mala izlaznost na izbore koristila bi koaliciji SDP-HNS-HSU koji, prema anketama, dobivaju 29,5 posto glasova, dok koalicija HDZ-HSP Ante Starčević-BUZ dobiva 22,2 posto glasova. Slijede Hrvatski laburisti sa 7,5 posto glasova, dok sve ostale liste imaju manje od tri posto. Ovakva projekcija donijela bi 6 mandata prvoj koaliciji, pet koaliciji oko HDZ-a, a laburistima bi preostao jedan mandat.
Što će zastupnici raditi u EU parlamentu? Iako se čini kako naših 12 zastupnika neće moći bitno utjecati na donošenje odluka, posebice kada ih stavimo u razmjere s brojnijim njemačkim ili španjolskim zastupnicima, oni ipak imaju veliki utjecaj. Naime, nije jedino brojnost dokaz moći već i zauzimanje ključnih pozicija, kao što je pozicija izvjestitelja ili predsjednika nekog od različitih odbora EP-a.
Svaki europarlamentarac ima tri radna mjesta; u Strasbourgu, Bruxellesu te u svojoj državi. Radno vrijeme im je utvrđeno godinu dana unaprijed, a kalendar im je podijeljen na tzv. "crvene tjedne" koji označavaju plenarne sjednice koje se održavaju u Strasbourgu i Bruxellesu. "Ružičastom bojom" su označeni tjedni koje zastupnici provode u radu u parlamentarnim odborima. Tzv. "plavi tjedni" podrazumijevaju rad zastupnika u svojoj europskoj političkoj obitelji- stranci (Europska pučka stranka - Europski demokrati, Europska socijalistička stranka te Savez liberala i demokrata za Europu), dok "zeleni tjedni" označavaju vrijeme kada zastupnik radi sa svojim biračima i građanima u svojoj državi.
Zastupnici u EU parlamentu nisu smješteni prema nacionalnoj, već prema političkoj pripadnosti. Smješteni su u svoju političku obitelj unutar koje rade i zajednički dogovaraju politike i poteze.
Prema informacijama voditeljice Ureda za informiranje Europskog parlamenta u RH Violete Simeonove Staničić, u 80 posto slučajeva zastupnici glasuju prema odlukama svojih političkih obitelji, no u 20 posto slučajeva glasuju isključivo temeljem nacionalnih interesa.
Koliko će biti plaćeni zastupnici u EU parlamentu? Zastupnici u EU parlamentu bit će plaćeni gotovo osam tisuća eura bruto. Te su plaće uvedene u posljednjem, petom, valu proširenja EU, kada je primljeno 10 novih članica plus Bugarska i Rumunjska. Do tada su zastupnici Europskog parlamenta dobivali plaće koje su bile istovjetne onima koje su dobivali u nacionalnim parlamentima.
Zastupnik bi trebao prisustvovati sjednici EU parlamenta ukoliko se radi o plenarnoj sjednici, jer se mora potpisati. Ako nije na sjednici, može biti u svojem uredu kojeg ima u Strasbourgu i Bruxellesu u kojem prati sjednicu te kada je glasovanje.