S pogledom na more u srcu Pašmana prazni se cisterna s fekalijama.
”Tu su doli bunari, voda, sve ide u podzemne vode , a tu vode ima more. I čovik je iskopa bunar i na 25 metara vodu naša”, kaže Miro Mazić iz Kraja.
Otpadne vode prazni jedan od trojice koncesionara, a sveukupno pet cisterni obavlja to svakodnevno na više mjesta. Na jedno od mjesta ispod Ćudoljin brda izlije se svakodnevno i 300 tona fekalija.
Na Pašmanu, otoku na kojem ima puno plodne zemlje i puno podzemne vode pretpostavlja se da svaka obitelj, dakle njih oko tisuću ima jedan bunar odnosno bušotinu. Mještani su ih iskopali da bi umjesto skupom vodom iz vodovoda zalijevali povrnjake kojih, kao i voćnjaka, na plodnom Pašmanu ima dosta. Zato strepe od onečišćenja bunara s pitkom vodom.
“U našem vrtu imamo pomidore, paprikov, balancane, žutenice, blitve, rige, svega po malo, salate, svega što svaka kuća ima u kraju”, kaže Marijana Božić iz Kraja, dodajući kako kulture iz vrta prodaju, no ne puno, uglavnom za turiste.
U Ždrelcu je za ispuštanje otpadnih voda izgrađen pročišćivač, ali on nije u funkciji
“Postoji ispust napravljen ima dobrih 15 godina. To se ne poštiva i ciljeno se ne poštiva. Čak je prije 4-5 godina prethodni načelnik platio ronioca da zaroni i u cijevi je našao vreću cimenta. Dakle, to je ciljana radnja da ispust ne radi”, kaže Brane Mađerić.
Načelnik ne skriva problem, ali kako god se okrene kaže da su u pat poziciji. Preko ljeta na otoku se turistima udesetorostruči stanovništvo, a da se ne ispumpavaju septičke jame, fekalije bi plivale po ulicama
“Problem postoji kao i na svim otocima u Hrvatskoj, problem je tih fekalnih voda. Mi pročišćivač imamo u Ždrelcu, međutim on nije u funkciji, odnosno začepljen je sada kroz koji dan i to je sad nemoguće riješit kroz kratak rok i sad se snalazimo kako je to uopće moguće. Mi ubrzano radimo na projektiranju, projektira se upravo kanalizacija za cijeli otok, tako da ćemo taj problem jedino na taj način riješit”, tvrdi Krešimir Ćosić, načelnik Pašmana.
Tada će se riješiti i pitanje onih jama koje se nikada i ne ispumpavaju.
Projekt otočne kanalizacije vrijedan 80 milijuna kuna financirat će se europskim novcem, a do njezine izgradnje otočani su osuđeni na suživot s fekalijama na ovaj ili onaj način.