Oko pedeset pauna već godinama ne da mira stanovnicima dijela kotara Gripe u Splitu, zagorčavajući im svojim glasanjem svakodnevni život, a posebice san, piše Slobodna Dalmacija.
"Nitko od nas poslije tri, četiri sata noću više ne spava. To njihovo kriještanje je neizdrživo. Ne smijemo otvoriti prozore naših stanova jer taj iritantan zvuk koji pauni proizvode para uši", ispričao je jedan od stanovnika okolnih privatnih kuća Joško Jaković.
Ovi paunovi obitavaju na tvrđavi Gripe još od vremena bivše Jugoslavije, kada ih je tamo donijela bivša JNA. Nakon rata, pripadnici JNA napustili su državu, a paunovi su ostali nezbrinuti pa su se spustili među ljude.
"Mislim da su tada bila dva para pauna i onda su se počeli razmnožavati. Danas ih ima najmanje 50, ja sam ih prošle godine izbrojio 46, a i dalje se razmnožavaju. Njihovo glasanje podsjeća na južnoafrički instrument vuvuzele, koji je zbog svoje glasnoće bio zabranjen za vrijeme Svjetskog prvenstva u JAR-u. To je strašno kada se oni počnu glasati. Najgore je od početka ožujka do početka srpnja, kad im je valjda vrijeme parenja. Tada je glazba svakodnevna", ispričao je još jedan stanovnik Neven Ćatipović.
A ratoborni pauni napadaju i automobile, penju se na karoseriju i onda stružu pandžama. Posebno su "nabrijani" na crne aute jer u njima mogu vidjeti svoj odraz te misle da je u pitanju drugi paum te se tuku s njime, odnosno lupaju u automobil. Bilo je slučajeva da su ljudi i prodali kuće jer im je sve to postalo neizdrživo. Oni ometaju i promet jer sporo hodaju po cesti, pa automobili stalno trube.
"Znam da će se sada dići na noge mnoge udruge za zaštitu životinja, ali ja im savjetujem da uzmu ove 'naše' paunove i smjeste ih ispred svojih kuća i stanova, pa će onda vidjeti koji horor mi s njima proživljavamo", kaže Jaković, koji je kao i još dio stanovnika paune prijavili u Drugu policijsku postaju, a bili su u Banovini kod Damira Babića i u Veterinarskoj inspekciji.
"Budući da se radi o divljim životinjama, mi kao Grad nemamo zakonsku mogućnost da ih idemo hvatati. U doba dok je Split imao ZOO, bilo je u njemu mnogo tih pauna upravo uhvaćenih ispod tvrđave Gripe. Sada kada nemamo ZOO, ne znamo gdje bismo s njima. Ako Veterinarska inspekcija zatraži od nas podršku, mi ćemo pomoći u rješavanju ovog problema sa svim našim raspoloživim resursima, no ponavljam, ništa se ne smije napraviti na svoju ruku. Kada se i ako se te ptice uklone s Gripa, mora ih se zbrinuti na neškodljiv način, odnosno moraju biti zbrinute u ZOO-u ili puštene u prirodu", ispričao je Damir Babić, voditelj Odsjeka za komunalno održavanje Grada Splita.
A voditeljica Veterinarskog ureda Split, Milica Markić-Katić, dr. vet. med. za Slobodnu Dalmaciju je također komentirala: "Upoznati smo s tim problemom. Mi smo promptno uputili dopis Gradu, koji po Zakonu o zaštiti životinja mora riješiti taj problem, odnosno postupanjem s napuštenim i izgubljenim životinjama mora rukovoditi komunalno redarstvo. Oni moraju s koncesionarom s kojim imaju potpisan ugovor zbrinuti te paune u sklonište ili na neku drugu lokaciju".