I CAPAK JE PRIZNAO - OVAJ DIO HRVATSKE 'GORI' POD NAPADOM KORONE: /

'Mi se trudimo zadržati ovaj požar pod kontrolom, ali...'

Image
Foto: RTL

'Teško im je kad ne vide naša lica, izgleda da nismo empatični' govori sestra koja tek usput spominje koliko je i osoblju zahtjevno raditi u takvim uvjetima

11.11.2020.
7:11
RTL
VOYO logo

Međimurje, koje je dugo bilo primjer uspješne regije u borbi protiv epidemije, unatrag 14 dana broji 1400 novozaraženih na 100.000 stanovnika, najviše u Europi uz Češku i Belgiju.

"Mi smo nažalost došli u situacjiu da su bila slobodna dva repiratora, a četiri pacijenta su trebala taj respirator", kazala je Renata Čulinović Čaić, predsjednica liječničkog sindikata, koja radi u čakovečkoj bolnici još 7. studenoga, tražeći da se postrože mjere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'ČETIRI PACIJENTA SU TREBALA RESPIRATOR, A SAMO DVA SU BILA SLOBODNA'; Šefica liječničkog sindikata tvrdi: /

'Mladi prenose virus...'

Image
'ČETIRI PACIJENTA SU TREBALA RESPIRATOR, A SAMO DVA SU BILA SLOBODNA'; Šefica liječničkog sindikata tvrdi: /

'Mladi prenose virus...'

Bolnice su na rubu

A koliko je situacija teška, na terenu je provjerila ekipa RTL-a. Ravnatelj Županijske bolnice Čakovec Tomislav Novinšćak ne opovrgava slučaj nego ističe da uopće za njega nije čuo. S obzirom na to da se govori da ponestaje i zaštitne opreme, ravnatelj govori kako je imaju za do kraja ovog tjedna, ali da se nabavlja još.

No u jednoj stvari su suglasni svi liječnici ove bolnice, od ravnatelja do sindikata. "Pa ja sigurno neću politizirati, ali je činjenica da je zaista potrebno donijeti dodatne mjere prema građanima da shvate ozbiljnost", jasnao je ravnatelj Novinšćak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'U skafanderima izgledamo kao izvanzemaljci, kako je to pacijentima?

Jer osoblje se bori da obuzda epidemiju koju je Capak nazvao "požarom na Sjeveru".

Jelena Horvat je više od 10 godina sestra, prije korone bila je na ortopediji. Prvo je morala usavršiti kako da joj se ne magle naočale i vizir dok se preznojava u odijelu, sve to dok vadi krv, dozira terapiju, pa i vježba s pacijentima.

"Dok smo ovako odjeveni, ne vidimo emocije jedno drugome, koliko je to teško prilikom odnosa s pacijentima? Teško je, trudimo se da se svakom pacijentu predstavimo kad uđemo u sobu, zato i imamo napisana imena. Teško im je kad ne vide naša lica, izgleda da nismo empatični, kao da smo izvanzemaljci", opisuje, dodajući kako se sve mora obaviti prije no što se odjenu – dakle četiri sata ne mogu otići na WC ili popiti gutljaj vode.

Slično govori i anesteziologinja Dženana Mulaomerović-Musić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"On (Capak) je rekao da sjever gori, koliko se u ovim hodnicima osjeti da sjever gori? Pa već sam vam rekla da smo jako opterećeni, mi se zbilja trudimo da držimo taj požar pod kontrolom", kaže. No pitanje je dokle će njihov trud biti dovoljan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo