'OVO SU CIJENE ZA TRUMPA': /

Na Jadranu je sve poskupjelo preko noći - trešnje i do 70, a grožđe čak 80 kuna!

Image
Foto: PIXSELL / ilustracija, Goran Jakuš

Čim počnu rasti temperature, a u zraku zamiriše turistička sezona, na Jadranu cijene polete u nebo. Obično se to dogodi iznenada, preko noći.

13.6.2017.
15:11
PIXSELL / ilustracija, Goran Jakuš
VOYO logo

"Ujutro sam otišao po kavu u diskont, kad ono šok, preko noći su cijene narasle dvostruko. Nasreću, imamo vrt, pa ne moramo kupovati voće i povrće. Ove cijene su za Donalda Trumpa, ne za turiste od kojih živimo", kazao je za 24 sata jedan žitelj Privlake kraj Zadra.

Skupo jer je domaće i izuzetno kvalitetno

Cijene posvuda lete u nebo - u trgovinama, na tržnicama, u restoranima, kafićima fast-foodovima... U Rovinju je, primjerice, cijena kilograma bijeloga grožđa preko noći narasla do nevjerojatnih 80 kuna. Tko voli grožđe, utješiti se neće ni s onim crnim jer je deset kuna jeftinije od bijelog, što je također preskupo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usporedbe radi, u Slavoniji kilogram marelica košta 15 kuna, a u Rovinju čak 50 kuna. S trešnjama je ista stvar. U Istri za kilogram trešanja treba dati čak 70 kuna, dok se u Slavoniji prodaju za desetak kuna. Prodavači voća na štandovima tvrde da je to zbog iznimne kvalitete. A razlog je dijelom i u visokoj cijeni najma za štandove.

"Bez obzira na to koliko zaradim, svoje mjesto moram platiti 35.000 kuna godišnje. Zato moramo biti skuplji", objasnila je za 24 sata jedna prodavačica na tržnici u Vodicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U udruzi za zaštitu potrošača upozoravaju da takav način poslovanja trgovcima donosi kratkoročnu zaradu, no dugoročno gledajući nitko se neće vratiti na mjesto gdje se osjećaju "pokradenima".

Image
BEZOBRAZNO SKUPO: /

Na Jadranu cijene već divljaju, skoro sve je dvostruko skuplje!

Image
BEZOBRAZNO SKUPO: /

Na Jadranu cijene već divljaju, skoro sve je dvostruko skuplje!

Hamburger u Istri košta kao pečeno prase u Slavoniji

Ista je priča i s restoranima. U Rovinju obični hamburger s pomfritom gost će platiti od 70 do 100 kuna, dok se Slavonci na društvenim mrežama šale kako se kod njih za tu cijenu može dobiti cijelo pečeno prase.

Tko, primjerice, poželi ručati negdje u središtu Splita, morsku platu neće pronaći ispod 250 kuna. A ako potom poželi popiti kavu, bolje mu je otići nekamo izvan grada.

U centru Dubrovnika, recimo, mala kava košta i po 35 kuna. Priča o skupoći ponavlja se i u mesnicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Cijena mesa uvijek skoči u sezoni. Kila teletine je poskupjela 15 kuna ove sezone. To su jako visoke cijene za nas i jednostavno to ne želimo kupiti. Gdje su granice pohlepi, svake godine je sve skuplje. Otjerat ćemo sve goste koji nam pune itekako praznu državnu kasu, a sigurno ni domaći turisti više neće dolaziti", kazala je za 24 sata Jova Glavan iz Privlake kraj Zadra.

Image
Foto: PIXSELL, Grgo Jelavic

Je li ikome više stalo do domaćih turista?

Na Jadranu se turiste ne "dere" samo cijenama pića i hrane, već i skupim parkiranjem. U Dubrovniku sat vremena parkiranja gost će platiti 25 kuna, a tridesetak kilometara dalje, u Crnoj Gori, tek dvije kune.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki kažu da sve te cijene i nisu visoke u usporedbi s europskim zemljama, no pitanje je mogu li domaći turisti - ako je ikome na Jadranu više i stalo do njih - pratiti takvo sezonsko divljanje cijena.

Iako je Ministarstvo turizma potkraj prošle godine najavilo desetak milijuna noćenja više nego prošle godine, upućeni kažu da bi i velik broj stranih turista mogao umjesto Hrvatske otići u neke susjedne zemlje gdje cijene u sezoni nisu 'napumpane' kao ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo