Sukladno sa Zakonom o lijekovima, u pripremi je Pravilnik o uvjetima za promet lijekovima na malo na daljinu putem interneta.
Iako bi se ta mogućnost kupnje bezreceptnih lijekova doslovce iz naslonjača nekima mogla svidjeti, a nepokretnima ili bolesnima olakšati nabavu potrebnoga lijeka, Hrvatska ljekarnička komora naglašava niz nedostataka u takvom načinu prodaje, od kojeg pomalo odustaju i neke europske države.
Opasno za zdravlje
''Agencija za lijekove priprema prijedlog Pravilnika. Iako iskustva pokazuju da se takvi važni dokumenti ne dostavljaju u HLJK, vjerujem da ćemo mi ipak dobiti Pravilnik na mišljenje, koje je u našem slučaju vrlo jasno. Mi smo protiv prodaje lijekova preko interneta, jer takva prodaja može ugroziti zdravlje stanovnika. Na takav način omogućeno je da velik broj krivotvorenih lijekova ulazi u sustav, a Europa pokušava riješiti problem registriranjem ljekarni, koje na svojoj web-stranici moraju imati znak što obavješćuje da se radi o legalnoj internetskoj prodaji. Nažalost, smatramo da i uz to neće biti moguće spriječiti krivotvorenje'', upozorava Mato Portolan, predsjednik Komore.
Prilika za biznis
Iako bezreceptni, takvi lijekovi nisu neškodljivi i upravo kriva percepcija svrhe lijeka može donijeti, upozorava Portolan, neželjene posljedice. Hrvatska ima široko razvijenu ljekarničku mrežu, 1.100 ljekarni, odnosno 25 ljekarni na 100.000 stanovnika, što je više od europskog prosjeka. Mnogi upravo u lijekovima, kaže Portolon, vide priliku za dobar biznis, a država bi trebala zaštititi stanovnike i imati visok stupanj odgovornosti upravo u smislu smanjenja zlouporaba.
http://www.glas-slavonije.hr/251464/1/Ljekarnici-tvrde-Lijekovi-s-interneta-ugrozit-ce-gradjane