Premijer bi, dakako, bio šef SDP-a Zoran Milanović, potpredsjednica Vlade, ali i kandidatkinja za resor socijalne skrbi, koji bi se izdvojio iz Ministarstva zdravstva, je Milanka Opačić, dok se šef HNS-a Radimir Čačić spominje kao drugi potpredsjednik Vlade za resor gospodarstva. Ministar gospodarstva bi, s obzirom da je napisao SDP-ovu strategiju, trebao biti Branko Grčić, piše Globus ne spominjući njihovog stratega Ljubu Jurčića ni na jednom mjestu.
U tom svjetlu tek donekle iznenađuje i neslužbeno govorkanje da je i Željka Antunović ispala iz svih kombinacija.
Za ministra financija velike šanse, navodno, ima saborski zastupnik SDP-a Gordan Maras, dok Slavko Linić za to, navodno, nije zainteresiran, no "napravit će ono što stranka traži od njega".
Ministrica vanjskih poslova bila bi HNS-ova Vesna Pusić, a iz tog Ministarstva bi se ponovno izdvojile europske integracije, resor koji se smiješi Nevenu Mimici (SDP).
Potencijalni ministar obrane u ovom je trenutku glavni tajnik SDP-a Igor Dragovan, dok gotovo nema rasprave o tome da će mjesto ministra unutarnjih poslova pripasti Ranku Ostojiću, nekadašnjem SDP-ovom ravnatelju policije.
Za ministra znanosti postoje dvije opcije – Pero Lučin i Gvozden Flego, a neizvjesno je i hoće li u slučaju pobjede kukuriku koalicije ministar zdravstva biti Milanoviću blizak Rajko Ostojić ili Mirando Mrsić, koji uživa punu potporu predsjednika Ive Josipovića.
IDS zanimaju, piše Globus, samo dva mjesta: Ministarstvo turizma i Ministarstvo regionalnog razvoja, a u slučaju ovog drugog kandidat bi im bio Damir Kajin, s obzirom da se predsjedniku stranke Ivanu Jakovčiću ne napušta mjesto istarskog župana, kao ni Zlatku Komadini (SDP), koji obnaša istu dužnost u Primorsko-goranskoj županiji, ili Vojku Obersnelu (SDP), riječkom gradonačelniku.
SDP-ovci, navodi se, između ostaloga, razmišljaju i o razbijanju Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, jer smatraju da je HDZ umjetno smanjio broj ministarstva, dopuštajući da se "namnože" državni tajnici. Cilj im je, piše tjednik, osvojiti 77 mandata, i tu računaju i na HSU, dok HSLS iz dana u dan ima sve manje šanse da im se priključi. Do jeseni sigurno ne planiraju formalizirati koaliciju sporazumom.
Prethodni članci:
arti-201005050215006 arti-201003240055006