Pula opet ima najlošiji zrak u Hrvatskoj. U ponedjeljak ujutro su na pulskom Kaštijunu vrijednosti lebdećih čestica opasnih za zdravlje otišle u crveno.
Uz količinu, zabrinjava i njihov sastav jer dosad nisu provedene nikakve analize.
Puljani i dalje ne znaju udišu li otrovni zrak. Vrijednosti zabilježene u ponedjeljak opasne su za zdravlje.
"To definitivno zabrinjava, tim više što ne znamo što udišemo i kako se to može odraziti na naše zdravlje", rekla je studentica Ozana Pintar.
"Pa to nije baš ugodno čuti, sigurno da me zabrinjava", složio se s Ozanom i turist iz LjubljaneDimitrij Kovačič.
Velik je problem i neinformiranost
Karmela iz Pule rekla je kako ju to zabrinjava, posebno zbog mlađih.
"Još veći je problem što smo dosta neinformirani vezano uz to", rekla je studentica Ana Božić.
Odakle dolaze štetne čestice nitko ne zna. Dopuštene vrijednosti prekoračene su gotovo sto dana u godini, a Zavod za javno zdravstvo pritom ne izdaje nikakva upozorenja.
Iz Centra za gospodarenje otpadom Kaštijun još se ljetos širio nesnosan smrad. Građani i aktivisti otad traže uvođenje civilnog nadzora nad njegovim radom.
"Jer jedino tako bi mogli ponovno steći povjerenje građana s obzirom na to da su ga izgubili", rekla je Irena Burba iz Udruge Zelena Istra.
Uprava tvrdi kako je Centar tehnički ispravan
Traže i postavljanje barem još jedne mjerne stanice radi dobivanja preciznijih podataka. Izmjerene čestice mogle bi uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme.
"Nas kao inicijativu zanima i kemijska analiza čestica zato što te čestice mogu biti vrlo opasne. Dok ne napravimo kemijsku analizu, mi ne možemo znati što se u njima stvarno nalazi", rekao je Ivo Lorencin iz Građanske inicijative "Čist zrak, duga ljubav".
Zavod za javno zdravstvo uzroke povišenih vrijednosti traži u loženju te ispušnim plinovima, a Uprava Kaštijuna tvrdi kako onečišćeni zrak možda dolazi iz Italije. No činjenica je da se u Istri najviše vrijednosti uvijek bilježe pokraj Kaštijuna. Uprava Kaštijuna tvrdi kako je Centar tehnički ispravan.
"Ono što ja smatram potrebnim reći, na Kaštijunu se ne dešavaju nikakve aktivnosti, nema nikakvog spaljivanja što bi moglo emitirati te lebdeće čestice 2,5 mikrona koje su problematične", rekla je članica Uprave Kaštijuna Vesna Dukić.
Borba građana protiv tehnologije i smještaja Centra za gospodarenje otpadom traje od 2012. godine, no zasad se od strane gradskih i županijskih vlasti ne vide ozbiljni potezi prema rješenju.