NESKRIVEN INTERES /

Otkrivamo zašto Kina ima toliku želju surađivati s Hrvatskom: To joj je vrijedna ulaznica...

Tamo, sedam tisuća kilometara daleko, gospodarska sila buja sve jače i jače

11.4.2019.
7:10
VOYO logo

Kineski premijer i njegova supruga ipak nisu došli jer su željni novih prijatelja i selfija na Markovu trgu. Interes je u svakoj politici na prvom mjestu, a Hrvatska je Kinezima interesantna kao ulaz na tržište Europske unije, a nama kao tržište na kojem bi mogla živjeti cijela naša ekonomija, a da Kinezi to ne bi primjetili.

Kina uvozi robe u vrijednosti od, pazite sad, jedan bilijun i 730 milijardi dolara. Ali nije im ekonomija jaka zbog uvoza, nego zbog izvoza koji je za skoro 500 milijardi veći od uvoza. S takvim brojkama kineska ekonomija je prije svega prijetnja američkoj, pa upravo svjedočimo najvećem trgovinskom ratu u novijoj povijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istodobno Europa je prilično dobrohotna prema kineskom kapitalu što Amerikance još više živcira, pa sve je sve više problema i između Europe i Amerike. Ono što je Amerikancima najveći 'prst u oko' jest kineska visoka tehnologija koja postaje nadmoćna svemu postojećem pa i Europa. Ujedno, i Hrvatska prelazak na 5G mrežu temelji na kineskom Huaweiju.

Dokle je stvar došla najbolje govori da su po američkom zahtjevu Kanađani nedavno morali uhititi financijsku direktoricu Huaweija i kći osnivača tvrtke, Sabrinu Meng.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tamo, sedam tisuća kilometara daleko, gospodarska sila buja sve jače i jače. Prema najnovijim korekcijama, kinesko gospodarstvo ove će godine rasti za 6,3 posto, a njihov jedan promil veći je od stogodišnjih hrvatskih proračuna. Kad vidimo što sve Kinezi grade kod sebe doma, jasno je da je i nama megaprojekt zvan Pelješki most njima rutinska stvar.

Od kineskih investicija u Hrvatskoj, Pelješki most projekt je težak dvije milijarde i 800 tisuća kuna, Luka Zadar 44,5 milijuna, Vjetroelektrane Senj 1,1 milijardu, u Rimac automobile Kinezi ulažu 222 milijuna... Naša Vlada nada se da će Kinezi preuzeti i projekte o kojima mi već godinama samo pričamo. Nizinska pruga Zagreb-Rijeka prvi je od njih.

"Za nas žila kucavica, za nas jedan veliki logistički hub kakav bi mogla postati luka Rijeka, jedna moderna željeznička konekcija prema Zagrebu i Budimpešti, u ovom trenutku najvećem srednjoeuropskom logističkom centru. Taj se projekt mora dogoditi, kineska strana pokazuje interes", kazao je ministar gospodarstva Darko Horvat.

Ne samo to, Kinezima pokušavaju u ruke ubaciti i trenutačno najvrućiji krumpir u Hrvatskoj, zvan Uljanik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pravi razgovori tek započinju i siguran sam da ćemo tokom sutrašnjega dana imati i konkretne brojke na stolu", naglašava Horvat.

U tome da Uljanikov grad, Pula, postane pametni grad pomoći će Huawei. Mega tvrtka koja danas radi ponajbolje svjetske mobitele,  no posljednjih je mjeseci kolateralna žrtva trgovinskog rata između prve i druge svjetske velesile, SAD-a i Kine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naravno, eksplozija razvoja kineske tehnologije, ekonomije i kulture prati se i u Hrvatskoj.

"Do 19. stoljeća Kina je bila najznačajnija ekonomska sila na svijetu. Od 19. stoljeća do prije kojeg desetljeća, taj utjecaj i snaga su definitivno bili uspavani i čak je Napoleon jednom rekao - pustite zmaja da spava, kad se probudi, uzdrmat će svijet", ističe Krešimir Jurak, voditelj Konfucijeva instituta Sveučilišta u Zagrebu.

Upravo zbog svih tih detalja, poželjno je znati kineski jezik, a više o tome da se njegovo učenje u Hrvatskoj sve češće upisuje pogledajte u prilogu koji donosi RTL Direkt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo