Nakon sjednice vlade, slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izrazio je žaljenje zbog pisma hrvatske predsjednice predsjednicima Europskog vijeća, Europskog parlamenta i Europske komisije Donaldu Tusku, Antoniju Tajaniju i Jean-Claudeu Junckeru, te rekao kako je nedosljedno, i sadrži mnogo neistina. Odlučno je odbacio kako je Slovenija kriva za kolone na hrvatsko-slovenskoj granici te rekako kako oni samo slijede uredbu iz Bruxsellesa o jačanju nadzora nad šengenskom granicom.
'I mi smo upozoravali na posljedice'
Tvrdi kako je u vrijeme donošenja uredbe Slovenija i sama upozoravala na sve probleme tijekom uskrsne i turističke sezone "ali nažalost nas nisu poslušali". Dodaje i kako je Slovenija pod velikim pritiskom država unutar Schengena koje su bile na udaru terorista da provode oštre kontrole.
Šefa slovenske diplomacije osobito je šokirao dio u kojem Kolinda Grabar Kitarović tvrdi kako se u Hrvatskoj kolone na granicama povezuju sa slovenskim pritiskom zbog arbitraže.
"Čudi me da predsjednica jedne od država EU govori o tome da neće poštovati arbitražni sporazum. Ovaj arbitražni sporazum vrijedi, arbitražni sud je odlučio da se postupak nastavlja i takvo ponašanje je izrazito neeuropsko", tvrdi Erjavec te kaže kako nije točno da Hrvatska provodi šengenski režim na svojim južnim i istočnim granicama.
"Kada bi to bilo tako, uopće ne bi bilo nikakvih problema", smatra Erjavec, a prenosi 24ur.
'Hrvati često zloupotrijebe moje izjave'
Tvrdi i kako nikada nije prijetio blokadom zbog arbitraže.
"Ja nikada nisam prijetio u vezi toga. Tada su zloupotrijebili moju izjavu. To se više puta događa u Hrvatskoj. I još jednom ponavljam, to nema nikakve veze s arbitražnim postupkom. Ali ima veze s time da je Slovenija dio Schengena i da moramo poštovati uredbe Bruxsellesa. Kada to ne bismo radili, to bi radili na našoj sjevernoj granici pa bu mi morali čekati na ulaz u Austriju, Italiju..." pravda se Erjavec.
Europska komisija bez komentara
Europska komisija nema posebnog komentara, osim što nude pomoć svim članicama kako bi se ispunili sigurnosni ciljevi uredbe o provjerama i istodobno izbjegli negativni učinci na protočnost prometa.
"Nemamo posebni komentar u vezi s pismom. Primili smo ga i odgovorit ćemo na njega", izjavila je glasnogovornica Mina Andrejeva.
Druga glasnogovornica Tove Ernst, zadužena za pitanja unutarnjih poslova i migracija, rekla je da je Komisija u stalnom kontaktu sa svim zemljama članicama i da je spremna pomoći u provedbi te uredbe na najbolji mogući način.
"Tijesno surađujemo sa svim zemljama članicama kako bismo osigurali da se pravila provode što je moguće učinkovitije i na najbolji način i kako bi se izbjegao utjecaj na protočnost prometa. U tu svrhu, na inicijativu Komisije organiziran je 12. travnja sastanak radne skupine za granice na razini stručnjaka. Komisija je na tom sastanku dala dodatna objašnjenja kako zemlje članice trebaju provoditi ta pravila i postupke koje treba provesti ako zemlja članica želi prijeći na ciljane, umjesto sustavnih provjera na određenim graničnim prijelazima i na ograničeno vrijeme, s tim da se to mora temeljiti na procjeni rizika i ne smije ugroziti ukupnu sigurnost", rekla je Tove Ernst.