Na redovitoj konferenciji za novinare u tranzitnom centru za izbjeglice u Slavonskom Brodu, ministar Ostojić je potvrdio da je na tranzitnoj, izbjegličkoj ruti u ponedjeljak zabilježen višesatni zastoj od 16 do 23,30 sati, zbog nenajavljene odluke austrijskog stožera koji upravlja trenutačnom izbjegličkom krizom. No, sada, rekao je, prolaz izbjeglica teče bez problema, a Njemačka i dalje prima oko 6.500 izbjeglica dnevno. Kroz Hrvatsku je dosad prošlo 405.530 izbjeglica.
Ostojić: Treba razlikovati kriminalce teroriste i one koji bježe od rata
Ostojić je ponovio da je izbjegličkom rutom kroz Hrvatsku prošao i osumnjičeni za sudioništvo u terorističkom napadu u Parizu, s putovnicom koja je osvanula u medijima što je ocijenio neprimjerenim jer se time ugrožava istraga. Ponovio je i da hrvatska policija o osumnjičenom, u vrijeme njegovog prolaska kroz Hrvatsku, nije imala podatke koji bi ukazivali da se radi o sumnjivoj osobi te podsjetio kako je ista osoba, nakon Hrvatske, ušla u Mađarsku, te da je prošla kroz još dvije zemlje schengenske zone.
"Od početka govorim da se među izbjeglicama može naći osoba koja koristi izbjeglički val, ali ljudi i bježe od terora koji se dogodio i u Parizu. Jasno treba razlikovati kriminalce teroriste od onih koji bježe od rata", rekao je Ostojić.
Ostojić je, vezano uz podizanje stupnja sigurnosti u Hrvatskoj, rekao da su mjere od početka na visokoj razini te da izbjeglice prolaze kontrole kojima se želi osigurati sigurnost za hrvatske građane, ali i sigurnost izbjeglica i osoba angažiranih u izbjegličkom centru.
FRANCUZI SUMNJAJU: “Putovnica izbjeglice je podmetnuta s ciljem poticanja mržnje!”
"Prošlo je dovoljno vremena da svi uspostave dogovorene standarde"
Ocijenio je krnjim današnji sastanak ministara u Ljubljani jer ne obuhvaća sve zemlje sudionice dogovora oko izbjegličke krize, na ruti od Turske do Njemačke. Prema njegovim riječima, od 25. listopada je prošlo dovoljno vremena da svi uspostave dogovorene standarde za prolaz izbjeglica.
U petak je sastanak ministara unutarnjih poslova u Bruxellesu iniciran terorističkim napadom u Parizu na kojem će biti riječi o poduzimanju mjera na sprečavanju novih napada, no nije predviđena tema vezana uz prolaz izbjeglica, dodao je.
Na upit novinara, ministar je komentirao prijetnje koje, nakon terorističkog napada u Parizu, preko internetskih portala stižu iz Bosne i Hercegovine. Ostojić kaže da sa susjednom zemljom postoji pojačana komunikacija još od napada na magazin Charlie Hebdo i ubojstva policajca u Zvorniku (BiH). Za prijetnje koje stižu preko web portala Ostojić kaže da ne može reći da su glupost pa ih provjerava sigurnosno obavještajna agencija. "Nije to gubitak vremena, moramo uzeti u obzir da je bilo na desetke slučajeva širenja lažnih vijesti i panike. Sustav mora reagirati, a nakon toga ih, kroz procjenu rizika, eliminirati", rekao je Ostojić.