Bivšem pacijentu iz Đurđevca Klinički bolnički centar Zagreb mora nadoknaditi neimovinsku štetu u iznosu od 33.000 kuna jer mu je tijekom operativnog zahvata u grudnom košu ostao komad - gaze, piše Večernji list.
Četiri godine
Iako je pacijent tražio 75.000 kuna, no Općinski sud u Koprivnici nepravomoćnom je presudom odobrio manje od polovice traženog iznosa. Uzevši da bolnica mora platiti i 21.450 kuna sudskih troškova.
Muškarac je naveo u tužbi da je bio u srpnju 2011. bio podvrgnut operativnom zahvatu u Klinici za plućne bolesti Jordanovac, gdje mu je ulonjen donji dio lijevog plućnog krila koje je zahvatio zloćudni tumor. Međutim, u studenom 2014. počele su se javljati tegobe i bolovi na mjestu reza, pa je nakon obavljenih pretraga u travnju 2015. ponovno podvrgnut operativnom zahvatu u KBC Dubrava, od strane istog liječnika. Tada je ustanovljeno da je za operacije 2011. godine u prsnom košu zaostao tupfer, mala gaza.
Luka Stanzl/PIXSELL
Tvrdili su da nisu odgovorni
Pacijent je tvrdio da je zbog neadekvatnog liječenja i postupanja zaposlenika Klinike za plućne bolesti Jordanovac pretrpio duševne boli, intenzivan i dugotrajan strah jer je mislio da se tumor vratio. Kako je naveo u tužbi, trpio je i fizičke bolove, a trebala mu je i tuđa pomoć i njega.
KBC Zagreb ga je usmjerio prema osiguratelju koji je zahtjev otklonio kao neosnovan, uz obrazloženje da policom osiguranja od odgovornosti nisu pokrivene štete zbog pogrešaka u postupanju medicinskih sestara, konkretno sestre instrumentarke.
Bolnica se brani da nije odgovorna, dok je liječnik koji ga je operirao rekao da nije postojala obveza brojanja gaza prije i nakon operacija, a pregledom prsišta nije uočio gazu. Naime, one je upotrijebljene gaze dao medicinskoj sestri instrumentarki ili ih je odložio na pacijenta, odakle ih je medicinska sestra pokupila i bacila u kantu za smeće.
Obavijestio ga doktor
Prema svjedocima, operativni zahvat završavao je tako da je rečeno da je operacija gotova, nakon čega je medicinska sestra pitala ima li još nečeg u prsnom košu, a potom je liječnik koji je operirao vizualno i manualno pregledavao prsni koš.
Nakon što je utvrdio da nema ničega od materijala ili instrumenata, zatvarao se prsni koš. Nakon što ga je drugi put operirao, liječnik je pacijenta obavijestio da sumnjiva tvorba nije recidiv karcinoma, već da mu je nakon prve operacije u tijelu ostao tupfer, odnosno mala gaza koju je sad odstranio.