Mimi, kao je ovdje zovu, u Crikvenicu je došla iz Vijetnama i svojim je kulinarskim znanjem odmah zablistala. U kuhinji je sušefica.
"Ako se kolege drže zajedno, to je najbolji rezultat i za goste. A ovdje radimo kao tim. Plaća u Vijetnamu je niža. Upravo sam ovdje primila prvu plaću i istina je da sam ovdje zadovoljna", rekla je Minh Nguyen, sušefica kuhinje u crikveničkom restoranu.
Kao i Mimi, Amitu je Hrvatska ono što je Hrvatima Njemačka. On je došao iz Indije.
"Plaća je puno bolja nego u Indiji. To je jedan od razloga", objasnio je Amit Ballal razloge dolaska u Hrvatsku.
U hotelskoj grupaciji u Crikvenici, uz strane radnike iz okruženja, tu su sada zaposleni i ljudi iz Indije, Nepala, Vijetnama, Filipina, ali i iz Zimbabvea.
"Mi sad evo na današnji dan možemo govoriti o tome da imamo 533 radnika, odnosno. Udio stranih radnika je nekih 25 posto. Ono što je trend i što je vidljivo da se povećava broj stranih radnika.
No sve ide presporo zbog teškoća kod dobivanja radnih dozvola.
"Toliko ponekad sporo da imamo i dio radnika koji nam upravo zbog te sporosti izdavanja radne dozvole ustvari i odustaju", rekla je Barbara Olenik, voditeljica HR odjela u hotelu.
"Mi imamo sreću da sam dobio jako dobre i kvalitetne radnike i stvarno ne osjetim radnike u odnosu na domaće ljude. Jako su vrijedni, uporni su marljivi. Žele učiti", rekao je šef kuhinje Tomislav Car.
"Jezik je malo težak, ali sada je u redu. Nastojim naučiti jezik koliko mogu. Danas pripremamo 19 večera. Vidjet ćemo, šef će mi sada reći", rekao je Ballal.
Samo u crikveničkoj hotelskoj grupaciji traže još 200 radnika. Problem s kojim se suočava cijela Hrvatska, a koliko je ustvari ozbiljan bit će jasno uskoro - kada krene turistička špica.