Saborska oporba održala je konferenciju za novinare o osnivanju saborskog istražnog povjerenstva te predstavila Prijedlog odluke o osnivanju istražnog povjerenstva za utvrđivanje ometanja, onemogućivanja ili drugih nedopuštenih utjecaja na neovisne istrage i procesuiranje slučajeva korupcije, organiziranog i gospodarskoig kriminaliteta. Za predstavnike predlagatelja koji su sudjelovali u radu Hrvatskog sabora i njegovih radnih tijela određuju se zastupnici Peđa Grbin, Arsen Bauk, Milan Vrkljan, Nikola Grmoja, Silvano Hrelja, Hrvoje Zekanović, Katarina Nemet, Tomislav Tomašević i Dalija Orešković.
"Prilikom sastavljanja ove odluke i pisanja obrazloženja, vodili smo se javnosti poznati i manje poznatim činjenicama o percepciji korupcije. Trudili smo se napraviti odluku koja poštuje sva ograničenja koja donosi Zakon o istražnim povjerenstvima", poručio je Bauk, dodavši da je u petak sam ovaj prijedlog odluke odnio osobno u Klub HDZ-a.
Istaknuo je da se nada da će u jednom razumnom roku o ovome raspravljati u Saboru.
"Oporbene stranke bez obzira na svjetonazor se u vrlo kratkom roku dogovorile. Događanja koja su bila neposredno prije ovih odluka su bile prije svega u Slovenskoj ulici", poručio je Vrkljan, dodavši da je ova odluka da se osniva istražnog povjerenstva je pomoć cijeloj pravosudnoj, zakonodavnoj i svakoj drugoj vlasti u Hrvatskoj da se proba naći rješenje za ovu vrlo tešku situaciju u Republici Hrvatskoj.
Podržali inicijativu
Mostov Nikola Grmoja naglasio je kako je Most inicirao osnivanje povjerenstva i kako mu je jako drago da je kompletna oporba prihvatila ideju i sudjelovala u izradi nacrta.
"Da se novac nalazi kod zamjenice županijskog državnog odvjetništva, takve situacije se mogu pronaći samo u filmova. Nadam se da ćemo kao istražno povjerenstvo pomoći i našoj sudbenoj vlasti i ostalim institucijama", istaknuo je Grmoja.
Zastupnik Kluba zeleno-lijevog bloka Tomislav Tomašević istaknuo je kako su oni također podržali inicijativu, dodavši da je oporbi treba biti u interesu kako da riješe sustav i kako da riješe sustavni utjecaj politike na istrage neovisnih tijela.
"Jučer smo čuli skandaloznu izjavu ravnatelja policije koji kaže da su ovom slučaju afera Janaf ne radi o klasičnom probijanju mjera. Već sam taj pojam klasičnog probijanja mjera dokazuje koliko je to uobičajeno u Hrvatskoj. To je samo jedan od brojnih primjera gdje dolazi sustavno do probijanja mjera", poručio je.