"Čistoća kolica i košara koje kupci koriste u trgovinama za samoposluživanje je uvijek predmet službene kontrole, jer su dio opreme trgovine. Tijekom svakodnevne službene kontrole objekta koji posluje s hranom utvrđuje se higijensko stanje objekta, kolica i košara", uvjeravaju iz Ministarstva dodajući kako je obveza subjekta u poslovanju s hranom da implementira i trajno provodi sustav samokontrole na načelima HACCP- sustava.
Na novinarski upit o higijeni koja u kolicima i košarama prodavaonica nije baš vidljiva, a za koju Ministarstvo tvrdi da je provjerava, iz jednog su trgovačkog lanca odgovorili kako veliku pažnju polažu čistoći i urednosti svih segmenata poslovanja.
Trgovci već duže vrijeme nisu vidjeli sanitarnog inspektora
"Upravo zbog toga čistoća kolica i košara prodavaonice redovna je stavka interne kontrole te je regulirana nizom internih procedura", naveli su. Iz drugog su bili nešto konkretniji s objašnjenjem da u "svojim supermarketima košare i kolica za kupovinu čiste i peru jednom tjedno, a po potrebi i češće po uočavanju bilo kakve nečistoće". Oni su, pak, za razliku od prethodne konkurencije, spomenuli i vanjske kontrole nadležnih službi.
Opasnosti za zdravlje koje vrebaju u supermarketima
Ipak, da to nije česta praksa sanitarne inspekcije uočljivo je iz odgovora trećeg lanca. "Čistoća košara i kolica za kupce redovito se interno provjerava i osigurava. Nemamo saznanja o provjeri od strane eksternih nadležnih tijela", kazali su. Iz svega je očito da neki trgovci već duže vrijeme nisu vidjeli sanitarnog inspektora koji bi zavirio u njihova kolica i košare, te da im je ostavljeno da se njihovom čistoćom sami bave, kada to slobodno procjene.
Krivnja i na nekulturnim kupcima
No, dr. Ivančica Kovačić s Odjela za mikrobiološke analize hrane i predmeta opće uporabe u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" tvrdi kako je problem i u nekulturnim kupcima koji, primjerice, djecu stavljaju u kolica u kojima se nalazi hrana. Svoje tvrdnje potvrđuje istraživanjem u koje je bila uključena.
PILETINA U FORMALINU I OBOJANE MASLINE: Rekordna zapljena opasnih namirnica
"Našli smo neke enterobakterije, ali ne i one najtoksičnije. Ali da smo ih i pronašli, ne bi bilo čudno, jer djeca hodaju po zemlji i onda po kolicima, dotiču čak i hranu, što svakako nije dobro. Kada je hrana u kolicima, u njima ne bi trebala biti djeca. Velika je sreća što se većina bakterija ne može održati na tim suhim, rešetkastim dijelovima kolica, jer se brzo osuše", kazala je dr. Kovaček.