Mnogi se s krivotvorenom diplomom ne bi usudili raditi, no velik broj njih ipak se odlučuje na taj riskantan i sulud potez. Tako je "čistka" lažnjaka počela još prošle godine, a ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak predstavila je rezultate procesa provjere vjerodostojnosti isprava, diploma i svjedodžbi, piše Dnevnik.hr. Divjak kaže kako je ukupno u sustavu pronađeno čak 35 krivotvorena dokumenta, od čega 18 krivotvorenih diploma i 17 krivotvorenih svjedožbi. Podsjetimo, proces provjere dokumenata krenuo je s lažnom diplomom u Ministarstvu.
"Uglavnom se radi o diplomama i svjedodžbama koje su navodno izdane u Hrvatskoj. Čim se otkrije krivotvorena diploma ili svjedodžba automatski se uručuje otkaz, osoba se prijavljuje Državnom odvjetništvu, nakon toga slijedi istražni postupak i pravosudni organi preuzimaju ove slučajeve", kazala je ministrica Divjak na konferenciji za novinare.
Na provjeru poslano čak 58.000 dokumenata
Ustanove u sustavu su morale ispuniti upitnike te je to učinilo 86 posto njih. Većinom su upitnike ispunjavali ravnatelji, dok su u nekim slučajevima to činili tajnici ustanova. Divjak je istaknula da je na provjeru poslano čak 58.000 dokumenata.
14.05.2018., Zagreb - Diploma Ekonomskog fakulteta Sveucilista u Zagrebu.
Photo: Igor Soban/PIXSELL
"Provjeravale su se i diplome ravnatelja, samo 7 posto ravnatelja nije poslalo svoje diplome na provjeru", kazala je.
Bit će predstavljeni i rezultati istraživanja koje je provedeno u školama u vezi procesa provjere lažnih diploma. Po iznesenim podacima vidi se da je u strukturi lažnih isprava veći dio žena pa je tako 18 žena radilo s lažnim dokumentima, dok je broj muškaraca koji je radio s lažnim ispravama manji te ih broji 13. Devet osoba od njih 18 s krivotvorenim diplomama radilo je u osnovnim školama, njih osam u srednjim školamam, a jedna osoba s lažnom diplomom radila je i u Ministarstvu znanosti i obrazovanja.