Nesvakidašnji incident u Zagrebu. Odlomio se balkon na trećem katu i zajedno s njim je na kat ispod pala djevojka koja je lakše ozlijeđena. Iako su svi u prvi mah pomislili da je balkon odlomljen zbog potresa, razlozi raspadnute zgrade su zapravo drugi.
Popodnevna kava na ovom balkonu zamalo se pretvorila u tragediju. Balkon se odlomio i 26-godišnja djevojka zajedno s njim pala je kat ispod. Srećom, ima lakše ozljede ruke i noge.
''S koferom su otišli, vjerujem da su se maknuli dok se to malo ne smiri. Cura je dosta potresena, to se vidjelo i danas na njoj kad sam ju srela, dosta je u strahu i možda je najbolje da se maknula. I za nju i za njenog partnera'', rekla je susjeda Lucija Čorak.
Mladić koji je stajao na rubu balkona nekako se uspio uhvatiti da i on ne padne. Kako bi došli do djevojke, vatrogasci su u stan ispod morali provaliti jer nije bilo nikoga doma.
''Tako da smo je samo izvadili kroz prozor i također smo izvršili osiguranje tog balkona koji je pao. Dugo nisam vidio takvu sreću. Da idete probati simulirati mislim da to ne bi uspjeli. Da iscurite s balkona, padnete zajedno s balkonom na kat ispod, da ne padnete na pod. Da ostanete živi, potpuno neozlijeđeni. Ono, čudo'', kazao je Siniša Jembrih, zapovjednik Javne vatrogasne postaje Grada Zagreba.
Ljutiti stanari prozivaju predstavnicu stanara s kojom se već godinama ne mogu dogovoriti da pokrenu obnovu 120 godina stare zgrade. I nama je poručila da neće ništa komentirati.
''Ona je preuzela tu odgovornost i to treba bit na njoj, a to što ona odbija svoju odgovornost je drugi par cipela. Potres je sigurno pripomogao stanju zgrade u kakvom je, ali zgrada je u katastrofalnom stanju'', komentirala je Čorak.
Na balkonu na koji je djevojka pala, izlaz iz stana je zazidan pa je očito da ga ni oni ne koriste. I ova susjeda kaže da na svoj balkon nikad ne izlazi. Ondje samo drži stvari kojih nije šteta i kad bi se nešto srušilo.
''Može se vidjet i u mom stanu i u drugim stanovima. Sam pod je puknut, ta ograda sama po sebi kakva je, jako loša, tako da sve u svemu ne hvala'', izjavila je susjeda.
U zgradi od desetak stanova od kojih su neki državni, a većina privatna, odgovornost za održavanje je na vlasniku, odnosno suvlasnicima stanova.
''Pri kupovanju stana preuzimaš i odgovornost. U pogledu održavanja zajedničkih dijelova. Nosiva konstrukcija, vanjski dio zgrade, krov, temelji, dovodne i odvodne instalacije, stubište. Sve je to zajednički. Oni sami moraju se dogovoriti od kojih izvora će to financirati. Iz sredstava zajedničke pričuve'', rekao je Zdravko Vladanović, predsjednik Udruge predstavnika suvlasnika stambenih zgrada grada Zagreba.
I iz Grada su potvrdili da je razlog neodržavanje zgrade, a ne potres te da su suvlasnici dužni organizirati tehnički pregled svakih 10 godina. Koliko je ova zgrada stara, to je trebalo učiniti već 12 puta.