Saborski Odbor za gospodarstvo jednoglasno je u srijedu prihvatio prijedlog pet oporbenih zastupnika da se ministra gospodarstva i održivog razvoja Davora Filipovića pozove na javno saslušanje tog odbora kako bi odgovarao na pitanja o nacionalnoj naftnoj kompaniji Ini.
Zahtjev je u skladu s Poslovnikom, ministru će biti upućen poziv i on će se odazvati, poručio je predsjednik Odbora Žarko Tušek (HDZ) najavivši da će se saslušanje održati u roku od 8 dana.
"Veseli me što je ministar spreman biti ovdje, otvoreno razgovarati o temi, a na taj način pokazuje potrebno i dužno poštovanje prema Hrvatskom sabor", dodao je Tušek.
Oporbeni članovi Odbora za gospodarstvo Anka Mrak-Taritaš (Glas), Branko Grčić (SDP), Željko Pavić, Zvonimir Troskot (Most) i Vesna Vučemilović (Hrvatski suverenisti) predložili su da se na Odbor pozove ministar Filipović i odgovara na pitanja o upravljanju i budućnosti Ine.
Od ministra žele čuti temeljem kojih kriterija su izabrani novi članovi Uprave, a koji su imenovani na šest mjeseci, koja je budućnost Nadzornog odbora, koji su daljnji planovi upravljana i razvoja Ine i koji su planovi Vlade vezano uz poremećaje na tržištu plina.
Ministra namjeravaju pitati i kako će se Ina pozicionirati u odnosu na Zeleni plan EU-a. Tema je budućnost, kratkoročni, srednjoročni i dugoročni planovi vezani za Inu, kazala je Mrak Taritaš.
Predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić u izjavi za novinare ponovio je da je odluka Odbora o saslušanju Filipovića u skladu sa saborskim Poslovnikom, koji je u rangu organskih zakona, i koji omogućuje da se provode saslušanja i propitkivanja odgovornih dužnosnika u Vladi.
Saslušanja u Hrvatskom saboru mogu provoditi isključivo matična radna tijela, za razliku od Antikorupcijskog vijeća koje si protuposlovnički i protuzakonito uzima ovlasti za koje nema zakonsko pravo, u kojem većinski odlučuju vanjski članovi, a ne zastupnici koji, za razliku od njih, imaju izborni legitimitet, kazao je.
Bilo kakvi protuzakoniti, protuposlovnički potezi oporbe i Antikorupcijskog vijeća nisu dostojni ni prikladni u Hrvatskom saboru, odgovorio je Bačić na ranije oporbene zahtjeve da se Filipović sasluša pred Antikorupcijskim vijećem.
Besmisleno je inzistirati na takvom radu Antikorupcijskog vijeća, koje osim što oporbi služi kao platforma da se najgorim mogućim vokabularom i uvredama obračunava s HDZ-om i Vladom, ničemu drugom i ne služi pa se čudim svima onima koji se daju upregnuti u takav igrokaz koji apsolutno ne doprinosi demokratskom društvu i radu Sabora koji daje mogućnost svima da kroz poslovnički postupak provedu saslušanja i čuju odgovore od onih od kojih ih traže, izjavio je Bačić.
Odbor za gospodarstvo jednoglasno je podržao i prijedlog Vlade o razrješenju predsjednika Upravnog vijeća HERA-e Danijela Žambokija i člana Vijeća Dalibora Pudića.
Otkad je Žamboki podnio ostavku prezadovoljan sam s radom HERA-e, ljudi su se "probudili", samo da to tako ostane, ocijenio je državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva Ivo Milatić, ali i dodao da se Vlada zalaže za dodatne promjene u HERA-i.