Ministarstvo rada i socijalne politike provelo je analizu učinaka Zakona o nacionalnoj naknadi za starije osobe i zaključilo da naknadu prima znatno manje osoba nego što je to bilo očekivano kada se naknada uvodila. 2022. godine je naknadu primalo nešto više od 7000 osoba, što je tek oko trećine procijenjenog broja od 21.550 korisnika.
Izmjenama zakona uvode se blaži kriteriji za stjecanje prava pa će od početka 2024. umjesto 20 godina neprekidnog boravišta na području Hrvatske uvjet biti 10 godina. Uz to, prihodovni cenzus povećava sa 120 na 300 eura po članu kućanstva, piše tportal. U Ministarstvu očekuju da će se nakon promjena uvjeta povećati broj korisnika koji prima naknadu. Sada će pravo na nju imati i osobe bez prihoda čiji partneri primaju mirovinu do 600 eura.
Povećava se iznos naknade
Od iduće godine će se povećati i sama naknada. Korisnici će umjesto dosadašnjih 120 primati 150 eura.
Nacionalna naknada za starije namijenjena je onima koji nisu ostvarili mirovinu i ne ostvaruju prihod na drugi način. Iznimno, korisnik prava na mirovinu iz obveznog mirovinskog osiguranja može ostvariti pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe pod uvjetom da se na zahtjev korisnika obustavi isplata mirovine.
Nacionalna mirovina će od 2024. biti bolja opcija za dio onih koji primaju socijalnu pomoć, ali se moraju odreći postojećih prava. Socijalna pomoć (zajamčena minimalna naknada) trenutno iznosi 132 eura za radno sposobnog samca, dok starija ili osoba nesposobna za rad može primiti 172 eura.
POGLEDAJTE VIDEO: U Splitu božićnica samo odabranim umirovljenicima: 'Ovim je Puljak pokazao da je najgori gradonačelnik u povijesti'