Slobodan Stanković, vlasnik istoimenog belomanastirskog OPG-a, registriranog proizvođača kulena u Belom Manastiru, govoreći o Kući baranjskog kulena za Glas Slavonije , istaknuo je kako je realna vrijednost kulena najmanje 50 kn po kilogramu.
Kukuruz dvostruko skuplji, skuplja i soja...
"Još prije ovogodišnjeg ljeta rekao sam kako cijena kulena, koja je tada bila, a i sada je, oko 250 kuna po kilogramu, tijekom godine mora biti viša. Evo i zašto. U ono je vrijeme kilogram kukuruza bio kunu, a sada je dvije. Za dvije-tri kune po kilogramu porasla je i cijena soje. Stoga će za nekoliko dana teško biti naći domaće svinje starije od godinu i pol po cijeni od 10 do 12 kuna za kilogram, kao što je bilo do sada. Jeftinije od 15 kuna sigurno neće biti, što će sigurno poskupiti proizvodnju“, obrazložio je.
Ne misli kako će cijena svinjetine u trgovačkim lacima drastično poskupjeti, no to uvozno meso proizvođačima kulena ionako ništa ne znači,
"Meso uvoznih svinja, teških nešto više od 100 kilograma prilikom klanja, kakvo se prodaje u trgovačkim lancima, pravim proizvođačima kulena ništa ne znači. Od njih se proizvesti može samo kobasica za pečenje", kaže.
Nema mjesta tolikom poskupljenju, ali...
"Realna cijena kilograma kulena je 50 eura. No kod nas nema prostora za takvu cijenu, pa vjerujem da će se ona kretati oko 300 kuna", predviđa. Usporedbe radi, ističe cijenu dalmatinskoh pršuta, čija je proizvodnja, smatra, jednostavnija.
"Proizvodnja kulena složen je proces. Do pravog kulena dolazi se tek nakon 180 dana zriobe, a gdje je tek onaj proces koji vodi od praseta do svinje, koji traje najmanje dvije godine“. slikovito objašnjava, spominjući i začine, sušenje…