'I MOJE SRCE JE VAŽNO' /

Oboljeli od rijetke bolesti srca i dalje čekaju lijek u Hrvatskoj: Samo dvoje ih se liječi odgovarajućom terapijom

Image
Foto: Ilustracija / Marijan Susenj/PIXSELL

Procjena je da je u Hrvatskoj oko 150 oboljelih, no desetero je dijagnosticirano i čeka na liječenje, a tek dvoje ih se liječi odgovarajućom terapijom

11.4.2022.
14:40
Ilustracija / Marijan Susenj/PIXSELL
VOYO logo

Desetero oboljelih od ATTR-CM-a, rijetke bolesti koja zahvaća srce i uzrokuje zatajenje, već dulje vrijeme iščekuju vijesti iz HZZO-a o dostupnosti lijeka u Hrvatskoj koji za njih znači produljenje i olakšanje svakodnevnog života, upozorio je Hrvatski savez za rijetke bolesti. 

"Savez se već neko vrijeme zalaže za dolazak ciljane terapije na listu HZZO-a. Poslali smo dopis i apel, no odgovora nema", izjavila je dopredsjednica Saveza Sara Bajlo dodajući da razni izgovori zdravstvene administracije ne smiju biti prepreka u osiguravanju odgovarajućeg liječenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog kontinuiranog odgađanja nove terapije, zbog čega su izgubljeni mnogi životi, Savez je pokrenuo kampanju "I moje je srce važno".

Image
VELEDROGERIJE OBUSTAVILE ISPORUKU /

Onkološka bolesnica nije dobila svoj lijek: 'Bila sam u šoku. Doktorica me obavijestila da ne dolazim bez potrebe'

Image
VELEDROGERIJE OBUSTAVILE ISPORUKU /

Onkološka bolesnica nije dobila svoj lijek: 'Bila sam u šoku. Doktorica me obavijestila da ne dolazim bez potrebe'

Transtiretinska amiloidna kardiomiopatija (ATTR-CM) nedovoljno je poznata bolest i rijetko se dijagnosticira. Nastaje zbog pogrešnog smatanja proteina transtiretina, koji se sintetizira u jetri, uzrokujući stvaranje štetnih vlakana amiloida koji se potom talože u srčanom mišiću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Procjenjuje se da je u Hrvatskoj oko 150 oboljelih, no desetero je dijagnosticirano i čeka na liječenje, a samo dvoje ih se trenutačno liječi odgovarajućom ciljanom terapijom.

Nova ciljana terapija dostupna je u četrnaest zemalja EU-a, uključujući i susjednu Sloveniju, ali ne i u Hrvatskoj. 

Prosječno preživljenje oboljelih je od dvije i pol do četiri godine od postavljanja dijagnoze.

Nova ciljana terapija pridonosi smanjenju smrtnosti kod određenih bolesnika za čak 50 posto, zaustavlja napredak bolesti i smanjuje hospitalizaciju za 32 posto te popravlja kvalitetu života i oboljelima omogućuje svakodnevno funkcioniranje. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nenasljedni oblik bolesti je češći i uglavnom pogađa muškarce u dobi iznad 60 godina, dok nasljedni podjednako pogađa oba spola. Za Hrvatsku je specifično što od te bolesti uglavnom obolijevaju u području Imotskog i okolice. 

Život s tom bolešću, između ostalog, karakterizira bol ili ukočenost u donjem dijelu leđa i nogama, nepravilan rad srca, kratkoća daha ili utrnutost šaka i ruku te gastrointestinalni problemi. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo