preduge liste čekanja /

Oboljeli od limfedema na terapiju čekaju više od 365 dana 'Naše bolnice koje to provode su preopterećene'

Image
Foto: Shutterstock

Limfedem je kronična bolest usporenog limfnog sustava, to jest prekomjerno nakupljanje limfe u organizmu, a prvi vidljivi simptomi su naglo oticanje nogu i ruku. Javljaju se kao posljedica kirurških zahvata, najčešće kod karcinoma dojke, ali i drugih trauma

6.3.2023.
14:05
Shutterstock
VOYO logo

U povodu Svjetskog dana limfedema, 6. ožujka, inicijativa Život s limfedemom podsjetila je u ponedjeljak na sve probleme s kojima se suočavaju oboljeli od te bolesti usporenog limfnog sustava, a posebice da na terapiju čekaju više od godinu dana.

Limfedem je kronična bolest usporenog limfnog sustava, to jest prekomjerno nakupljanje limfe u organizmu, a prvi vidljivi simptomi su naglo oticanje nogu i ruku. Javljaju se kao posljedica kirurških zahvata, najčešće kod karcinoma dojke, ali i drugih trauma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Limfedem nije smrtonosna bolest, ali lijeka nema pa ako se na vrijeme ne uoče simptomi i ne započne s pravom terapijom može imati po život opasne posljedice, upozorava inicijativa.

Image
DONOSI JGL /

Stručnjaci Specijalne bolnice za plućne bolesti: Kako pravilno disati i kako disanje utječe na respiratorne infekcije?

Image
DONOSI JGL /

Stručnjaci Specijalne bolnice za plućne bolesti: Kako pravilno disati i kako disanje utječe na respiratorne infekcije?

Pacijentima najviše pomaže kompletna dekongestivna terapija, koja uključuje limfnu drenažu i bandažu te promjena životnih navika, tjelovježba i prehrana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bolnice su preopterećene, a pacijenti čekaju

"Naše  bolnice u kojima se takve terapije provode su preopterećene, a liste čekanja na kojima su najčešće onkološki bolesnici sve su duže, zbog čega na terapiju treba čekati više od godinu dana", kažu predstavnice incijative Ojdana Koharević i Katija Bajrić.

Dok pacijentice čekaju na terapiju, nakupljena limfa blokira organizam i utječe na kvalitetu života pa im ne preostaje nam ništa drugo nego da spas potraže u privatnim ordinacijama, gdje se za ciklus kompletne dekongestivne terapije treba izdvojiti od 500 do 1000 eura. 

Također, jedan od problema je i stalni nedostatak fizioterapeuta i specijalista limfologa. U hrvatskim bolnicama terapiju provode stručni, educirani, licencirani fizioterapeuti na prijedlog liječnika, ali Hrvatska i dalje nema specijaliste limfologe koji bi se bavili samo limfedemom.

"Stalno slušamo o reformi zdravstva, o planovima i strategijama, no nama ne trebaju reforme ni strategije već terapije - i mi oboljeli od limfedema želimo živjeti", poručuju predstavnice inicijative.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo